12 Березня 2025, 15:40
Від виготовлення до встановлення: який шлях проходить платформа для лелеки
Встановлення нового житла для лелек на електричній опорі – процес тривалий та розпочинається ще з етапу виготовлення металевої платформи. Така конструкція необхідна, щоб підняти гніздо крилатих над електричними проводами та уникнути можливого ураження струмом птахів.
Всього процес виготовлення та встановлення платформи можна поділити на три етапи:
- Обхід ліній. Працівники АТ «Прикарпаттяобленерго» здійснюють обхід ліній електропередач, під час якого виявляють пошкодження мереж та лелечі гнізда на опорах. Якщо гніздо розміщене близько до проводів, в аварійному стані або наражає лелеку на небезпеку, а місцевих мешканців на можливість залишитися тимчасово без світла, – об’єкт вносять до переліку планових робіт.
- У цеху по ремонту обладнання, в кузні, фахівці за усталеним кресленням виготовляють платформу. Металеву круглу основу діаметром 1 метр зварюють до решітки в центрі конструкції та виготовляють спеціальні кріплення, щоб платформа разом з гніздом надійно трималася на опорі. На виготовлення однієї платформи йде близько 5 годин.
Вперше креслення конструкції розробили в 2011 році. З того часу вже виготовлено і змонтовано близько 1000 лелечих платформ.
- Електромонтери «Прикарпаттяобленерго» під керівництвом майстра встановлюють металеву платформу. Спочатку лінію, на якій розташоване гніздо, знеструмлюють. Далі електромонтери знімають з опори вже споруджене гніздо та встановлюють платформу за допомогою спецтехніки з вишкою. Вага конструкції – близько 60-70 кілограм. Щоб встановити платформу, електромонтери працюють у парі. Коли робота зроблена, лелече гніздо повертають на місце - піднімають і кладуть на металеву платформу. До речі, це ще та задача, оскільки в середньому гніздо білого лелеки важить понад 200 кг! І тільки після завершення усіх робіт відновлюють електропостачання на лінії.
З початку 2025-го року енергетики вже встановили 55 платформ, наразі чекаємо на приліт бузьків!
Ми дякуємо нашим працівникам за зусилля, які вони прикладають щороку для зустрічі з лелеками. І дякуємо бузькам, що повертаються у свої домівки з благополуччям і добром на крилах :)
До речі, а може, ви вже бачили лелек цьогоріч? Якщо так, то пишіть у коментарях і діліться світлинами!