Більшість ліній електропередачі на території області збудовані та введені в експлуатацію у 80-их роках минулого століття – значно раніше, ніж власники господарств отримали свої угіддя у приватну власність. Це означає, що якщо на приватній ділянці мешканців знаходяться опори лінії, власники угідь зобов’язані дотримуватися правил охоронних зон: не зводити будівлі під проводами, не засаджувати деревами тощо. Також господарі заради власної безпеки та суспільної користі зобов’язані допускати ремонтні бригади обленерго до лінії для ремонту та обслуговування.
Коли траси ліній прокладалися, головною вимогою було визначити максимально короткий та ефективний шлях, щоб уникнути енергетичних втрат.
А чи можливо зараз «перенести» опору, яка заважає власнику земельної ділянки, для проведення ним будівельних робіт?
Змінити місце розташування опори можна за ініціативою власника землі, на якій вона розташована. Ця можливість врегульована чинним законодавством. Так, відповідно до положень Кодексу систем розподілу якщо замовник має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об'єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних і підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики, замовник має звернутися до АТ «Прикарпаттяобленерго» із відповідною заявою. Замовником може бути як приватна особа – власник земельної ділянки, так і органи місцевого самоврядування – власник земель комунальної власності.
Що потрібно для «перенесення» опори?
Перенесення ділянки лінії електропередач можливе за таких умов та в наступному порядку:
- подання ініціатором відповідної заяви в філію, яка обслуговує лінії електропередачі на території мешкання власника угідь. Контакти філій можна знайти на сайті АТ «Прикарпаттяобленерго» за кнопкою «Контакти» на стартовій сторінці сайту або за посиланням https://oe.if.ua/uk/offices/5af163afdb9c42734ca49cb4 . До заяви додається ситуаційний план об’єкта забудови.
- перевірка існування технічної можливості зміни траси проходження лінії електропередач. Це означає, що обленерго за заявою клієнта дослідить територію, на яку потрібно перенести опору, з’ясує чи не будуть порушені межі охоронних зон мереж зв’язку, комунікацій, газових трас тощо.
- підготовка філією товариства для заявника вихідних даних та технічних вимог для проектування перенесення (перевлаштування) належних оператору системи розподілу (ОСР) об’єктів електроенергетики.
- користувач або власник земельної ділянки має розробити проєкт, у тому числі здійснити заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питань щодо відведення на користь ОСР земельних ділянок для розташування об'єктів електроенергетики, а ОСР - узгодити наданий Користувачем або власником земельної ділянки проєкт з оформленням технічного рішення.
- ОСР на договірних засадах надає Користувачу або власнику земельної ділянки послугу з перенесення визначених проєктом об'єктів електроенергетики, вартість якої визначається згідно з кошторисом (який є невід'ємною частиною відповідної проектної документації), у термін, визначений відповідно до вимог нормативних документів, що визначають строки проєктування та будівництва.
За чий кошт «перенесуть» опору?
Всі витрати пов’язані з виготовленням проектною документацією та виконанням будівельно-монтажних робіт по перенесенню частини лінії електропередач оплачує Ініціатор вказаних робіт. Вартість робіт залежить від їх об’єму (кількості необхідних матеріалів, залучення спецтехніки та інше).
Хто виконує роботи з перенесення опори?
Роботи з перенесення опори можуть виконуватися виключно фахівцями АТ «Прикарпаттяобленерго». У виняткових випадках обленерго делегує роботи підрядним організаціям, але навіть у такому випадку роботи виконуються під чітким контролем обленерго. Самостійно найняти виконавця робіт клієнт не може.
Скільки часу займе процедура перенесення опори?
Спрогнозувати терміни перенесення опори ЛЕП (частини лінії електропредач) складно, оскільки вона залежить також від тривалості процедури затвердження та погодження усіх необхідних документів самим замовником. Зі свого боку прикарпатські енергетики намагатимуться виконати роботи з перенесення визначених проектом об'єктів електроенергетики в найкоротші строки.