Logo mob
Особистий кабінет

22.04.2022

«Прикарпаттяобленерго» закликає відмовитися від спалювання сухостою, а переходити на компост і мульчування

АТ «Прикарпаттяобленерго» вітає українців з Днем Землі і закликає до грамотного поводження з відходами та відмовитися від спалювання сухостою. Щорічно 22 квітня відзначається Міжнародний День Землі. Перша акція цього дня пройшла ще в 1970 році і ознаменувала початок сучасного екологічного руху, основна мета якого – звернути увагу на проблеми навколишнього середовища на планеті Земля. В заходах, присвячених Дню Землі, бере участь більше ста мільйонів людей, які проживають у 193 країнах, що робить цей день найбільшим громадянським святом у світі. В цей день проводять різноманітні акції, покликані зберегти та відновити багатство нашого спільного дому.

 

Поняття екологічної усвідомленості впевнено посіло місце і в житті АТ «Прикарпаттяобленерго». Уже понад десять років одним з найважливіших прописаних завдань Товариства в сфері соціальної відповідальності є «Бути кращою еко-компанією» (з мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище). Товариство поступово інтегрує в  стратегію і практику своєї діяльності «Цілі сталого розвитку ООН», які прямо пов’язані з  темою захисту і відновлення екосистеми. У 2022 рік АТ «Прикарпаттяобленерго» вступило під девізом  «Будь екосвідомим: Розумій. Навчайся. Дій».  Девіз року був викликаний актуальною у світі проблемою захисту і збереження довкілля. Минулого року в Товаристві запровадили програму сортування побутових відходів «Зелений офіс», яка   продовжується і в цьому році.  «Люди відповідальні за планету Земля,  а сортування сміття – це наш обов’язок, - розмірковує над тематикою Мар’яна Галич, інженер з навколишнього середовища компанії.Тому у День Землі «Прикарпаттяобленерго» закликає  всіх громадян до грамотного поводження з відходами, в тому числі і з вилученою в окупантів військовою технікою))».

Окрім цього енергетики закликають від мовитися від спалювання сухостою. На час воєнного стану спалювання сухостою може прирівнюватись до диверсій, що, зокрема, передбачає і кримінальну відповідальність. «У виробничих буднях енергетиків щороку є випадки, коли підпалсухостою неподалік ліній електропередач призводив до надзвичайних ситуацій, розповідає Андрій Грабчук, начальник відділу стратегічного планування та аудиту.Адже неконтрольований вогонь створює реальну загрозу обривів проводів, пошкодження електрообладнання і, як наслідок,  призводить до довготривалих аварійних вимкнень».

Варто нагадати, що спалювання рослинних залишків завдає шкоди і довкіллю.  «В процесі спалювання сухостою в атмосферне повітря виділяється велика кількість шкідливих речовин. Мова йде про пил, оксиди азоту, чадний газ, важкі метали і низку канцерогенних сполук. Страждає також ґрунт – гинуть корисні мікроорганізми в його складі, які відіграють важливу роль в правильному розвитку рослин, через це помітно знижується його родючість. Знищується насіння на поверхні землі, а також під нею. Можуть гинути рослини, які вже проросли, але не встигли стати помітними. Комахи, личинки, лялечки –також знищуються від пожеж трави та листя і навіть невеликі звірі, плазуни та земноводні. Найчастіше жертвами підпалів стають новонароджені зайчата, їжаки та жаби, - розповідає Мар’яна Галич, штатний еколог прикарпатських енергетиків».

Окрім цього, спалювання сухостою відображається і на нашому здоров’ї. Чадний газ, що виділяється під час горіння сухостою, має властивість зв’язуватись з гемоглобіном та зменшувати кількість кисню в крові, в залежності від дози, яка потрапила в організм, наслідки коливаються від незначних до летальних. Канцерогенні сполуки провокують в організмі людини онкологічні захворювання. З димом у повітря також вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людей хімічні речовини. Дим та тверді частинки від такого багаття завдають шкоди слизовим оболонкам носа та очей і можуть призводити до серцево-судинних патологій.

Зважаючи на ці научні докази, «Прикарпаттяобленерго» закликає відмовитися від спалювання сухої рослинності, робити з неї компост та удобрювати присадибні ділянки, або використовувати рослинні залишки для мульчування. Варто один раз спробувати і переконатися, що опале листя чи скошена трава зможуть стати в нагоді.

Побутові ж відходи (ПЕТ пляшки, пластик, поліетилен, скло, папір, картон) сортувати, передавати до відповідних пунктів збору, тим самим зберігати довкілля і здоров’я тих, хто живе поряд.

 

Але, якщо раптом ви стали свідком підпалу, то не залишайтесь осторонь, а обов’язково повідомтеправоохоронні органи, подбавши про фотофіксацію вчиненого правопорушення. Можна звернутись і до представників місцевої влади, які також мають право складати протокол про адміністративне правопорушення. Також зателефонуйте в пожежну службу в разі необхідності ліквідації вогню. А якщо ви є свідком пожежі поблизу підстанцій чи ліній електропередач – телефонуйте в кол-центр компанії – 0 800 50 40 20 чи пишіть повідомлення на офіційну сторінку «Прикарпаттяобленерго» у Facebook.