16.11.2022
Справа в тому, що електроенергія не може вироблятись «на майбутнє». Її виробіток та споживання має відбуватись одночасно. Коли споживання значно переважає над можливістю генерації, виникає необхідність обмежити споживання. Найефективніший спосіб це зробити контрольовано – вимкнення. Як не заплутатись у різній термінології, що поширюють у ЗМІ та соцмережах та в чому різниця між видами вимкнень, читайте далі.
Оскільки дисбаланс у системі виник раптово, першими в Україні ввели Графіки обмеження потужності та Графіки обмеження споживання, які стосувались лише великих підприємств. Ці Графіки – це документ, в якому є перелік великих споживачів області та потужність, до якої ці підприємства мають знизити своє споживання. Ці обмежувальні заходи контролюють керівники підприємств, підлаштовуючи свої виробничі процеси під доведену Графіками потужність.
Однак цих обмежень виявилось недостатньо, оскільки ряд енергооб’єктів, які зазнали пошкоджень, так і не вдалось відновити. Тому наступним рішенням «Укренерго» було ввести Графіки аварійних вимкнень, так звані ГАВи.
Графіки аварійних відключень застосовуються у разі раптового виникнення аварійного дефіциту потужності в енергосистемі держави. Це крайній захід, який вводиться негайно за розпорядженням диспетчера «Укренерго». Фактично, диспетчер НЕК «Укренерго», реагує на аварійний ріст споживання понад можливості виробництва електроенергії, і миттєво дає команду на знеструмлення диспетчеру обленерго. Оскільки така ситуація є неплановою, тому заздалегідь попередити споживачів про вимкнення є неможливим. Графіки аварійних вимкнень – це документ, в якому є перелік ліній електропередачі за чергами (а не адрес), які можуть бути вимкнені відповідно до того, скільки навантаження необхідно зняти відповідно до розпорядження НЕК «Укренерго». Кожна черга приєднань має свої об’єми навантажень.
Оскільки ремонтні роботи на енергооб’єктах України процес тривалий, та і обстріли по них не призупиняються, про відміну вимкнень наразі мова не йде. Тому для зручності були розроблені Графіки так, щоб населення могло мати орієнтовні години вимкнень. Так були введені Графіки погодинного відключення.
Графік погодинного відключення електроенергії застосовуються з метою запобігання порушенням режиму роботи енергосистеми України внаслідок дефіциту електричної потужності, коли дефіцит можливо передбачити хоча б частково. Ці Графіки – теж документ, але у ньому диспетчери обленерго розшифрували приєднання, вказавши вулиці, населені пункти та ймовірні години вимкнень за днями тижня та згрупували в 3 черги. Графіки застосовуються за розпорядженням НЕК «Укренерго», який, якщо це можливо, попереджає про необхідність розвантажити мережу за день або кілька годин до розпорядження про знеструмлення. Тому у цьому випадку про можливі вимкнення населення є змога попередити заздалегідь.
У певних ситуаціях можуть бути застосовані Екстрені вимкнення – це вимкнення, які ніхто не може прогнозувати, дати оцінку їх тривалості, оскільки все залежить від рівня руйнувань інфраструктури. Їх застосовують без попереджень. Під час екстренних знеструмлень жодні Графіки не діють, а тривалість вимкнень може сягати навіть до10 годин.
Окрім вищезгаданих вимкнень, назви яких вже стали для нас вже звичними і ми почали у них розбиратися, не варто забувати, що є ще аварійні вимкнення. Такі вимкнення явище не нове. Вони були і до війни, є і зараз. Коли кажуть про аварійні вимкнення, то як правило мова йде про знеструмлення через вихід обладнання із ладу на певній території – через негоду, перенавантаження, пошкодження сторонніми особами тощо. Кожен тип аварії має очікуваний час відновлення електропостачання і вони, як правило, не пов’язані із стабілізацією енергосистеми, а з конкретними ситуаціями. Такі вимкнення інколи ще називають локальними. Переконатися що у вас саме аварійне вимкнення можна у кол-центрі обленерго за телефоном – 0 800 50 40 20, а також у VIBER-боті під кнопкою «Відсутнє світло».
Є ще планові вимкнення. Їх проводять, коли заплановано певний вид робіт, під час яких мережу потрібно знеструмити. Такі вимкнення мають конкретний період тривалості. Про планові вимкнення споживачів обленерго повідомляє за 5 робочих дні через sms розсилку. Також про такі вимкнення можна дізнатися у VIBER під кнопкою «Відсутнє світло».
А от поняття «віялові вимкнення» прийшли до нас із 90-их. Так тоді в народі називали застосування Графіків погодинного знеструмлення.
Існує ще поняття «блекаут». Він настає тоді, коли жодні із обмежень не допомогли збалансувати систему. У цьому випадку споживачів вимикають від живлення на рівні підстанцій «Укренерго», і без світла у такому випадку можуть бути цілі населені пункти та навіть області. На щастя, такий сценарій, на думку експертів, малоймовірний.