Logo mob
Особистий кабінет

10.07.2019

Як врятувати життя людині, яку вразило струмом

Щороку від ураження струмом в Україні гине близько 1500 людей. Небезпека ураження струмом може чекати людину як вдома, так і на вулиці. Виявити пошкоджений або оголений провід, що знаходиться під напругою дуже важко – ні за звуком, ні за запахом, ні візуально провід під напругою не відрізняється від того, який не заживлений у мережі. Тому, життєвонеобхідно пам’ятати правила електробезпеки, щоб уникнути травматизму. Але що робити, якщо людина уже потрапила під дію струму? За словами спеціалістів на те, щоб врятувати людину, яку ударило струмом, є всього 4 хвилини. Енергетики розповіли як допомогти потерпілому та не постраждати самому.

Як зрозуміти, що людина перед вами піддається дії струму?

Людина, яка піддається дії струму, не може покликати на допомогу та самостійно звільнитись від предмету, через який її ударило струмом. Дотик до струмопровідних частин у більшості випадків призводить до судом м’язів, які обмежують здатність рухатись чи говорити. Як правило, про те, що людина у небезпеці свідчить її несподіване падіння на вулиці або неприродне відкидання від джерела струму невидимою силою, раптова втрата свідомості, судоми, яскраво виражене мимовільне скорочення м’язів, опіки на тілі з різко окресленими кордонами.

Які перші дії для допомоги потерпілому від ураження струмом?

При ураженні електричним струмом в першу чергу потрібно звільнити потерпілого від струмопровідних частин обладнання. Необхідно швидко відключити від мережі ту частину електрообладнання, до якої доторкається людина. Будь-яке зволікання при наданні допомоги, призводить до загибелі людини, яка знаходиться під дією струму. При звільненні потерпілих від струмопровідних частин або проводу в електроустановках напругою до
1000 В вимикають струм, використовуючи сухий одяг, палицю, дошку, шапку, сухі рукавиці, рукав одягу, діелектричні рукавиці. провідники перерізають інструментом з ізольованими ручками, перерубують сокирою з дерев’яним сухим топорищем.

Як захистити себе, відтягуючи потерпілого від джерела струму?

Потерпілого можна також відтягнути від струмопровідних частин за сухий одяг. При цьому, людина, яка відтягує потерпілого повинна уникати дотику до навколишніх металевих предметів та до відкритих частин тіла потерпілого. Відтягуючи потерпілого за ноги, не можна торкатися його взуття, оскільки воно може бути сирим і стає провідником електричного струму. Той, хто надає допомогу, повинен одягнути діелектричні рукавиці або обмотати руки  шарфом, натягнути на них рукав піджака або пальта. Можна також ізолювати себе, ставши на гумовий килимок, суху дошку тощо.

Як надати першу медичну допомогу ураженій струмом людині?

Після звільнення потерпілого від дії струму потрібно відразу ж надати йому першу медичну допомогу.  При ураженні електричним струмом смерть часто буває клінічною, тому ніколи не слід відмовлятися від надання допомоги потерпілому і вважати його мертвим через відсутність дихання, серцебиття, пульсу. Вирішити чи мертва людина може лише лікар.

Виділяють три стани людського організму внаслідок дії електроструму і відповідні заходи необхідної  допомоги.:

1. Коли потерпілий при свідомості, йому слід забезпечити повний спокій, 2-3 годинне спостереження і обов’язковий огляд лікаря.

2. Коли потерпілий непритомний, але дихає, його потрібно покласти горизонтально, розстебнути комір і пасок, дати нюхати нашатирний спирт.

3. Коли потерпілий не дихає або дихає з перервами, уривчасто - роблять штучне дихання і непрямий масаж серця. Перед виконанням штучного дихання необхідно запрокинути потерпілому голову, підклавши під шию якийсь предмет так, щоб шия була припіднята, але голова була притиснута до землі. Так кисень потраплятиме в легені потерпілого. При  диханні рот в рот здійснюють по два вдихи через кожних 30 натискань на проекцію серця до прощупування пульсу. При неможливості даного способу допустимо використовувати тільки непрямий масаж серця.

 Непрямий масаж серця — найбільш ефективний протягом 3 перших хвилин після зупинки серця. Потерпілу людину кладуть в положення лежачи на спині на рівній поверхні, випрямлені в ліктях руки розташовуються посередині грудної клітки між сосками. Проводять по 100 ритмічних натискань протягом 1 хвилини на грудну клітку з амплітудою натискань 5-6 см і до повного розправлення грудної клітини після натискання.

До приїзду швидкої можна також провести первинну обробку опіків, наклавши  сухі марлеві пов’язки. Якщо людина, яку вразило струмом знаходиться у свідомості, їй можна дати знеболюючі і заспокійливі засоби.

У яких випадках потрібно викликати лікаря?

Лікаря необхідно викликати незалежно від того чи притомний потерпілий. Номер телефону швидкої допомоги – 103. Якщо потерпілий після звільнення від дії електричного струму і надання медичної допомоги прийшов до тями, його не слід самого відпускати додому. Над таким потерпілим встановлюють спостереження у лікарні, так як наслідки від впливу електричного струму можуть проявитися через кілька годин і привести до більш важких наслідків.

Комплекс цих заходів, виконаних вчасно та якісно, дозволить врятувати життя людину, яку вразило струмом. Але краще все таки не допускати ураження струмом. Для цього важливо пам’ятати, що краще триматись осторонь електрообладнання та ліній електропередач у дощову погоду, не намагатись самостійно ремонтувати домашню електромережу, не користуватися зламаними електроприладами. Бережіть себе!