в черзі 0
Меню

18.02.2021

Красти електроенергію дорожче, ніж платити за показником

Минулого року спеціалісти АТ «Прикарпаттяобленерго» викрили 535 випадків крадіжок електроенергії. Крадіям, які самонадіяно вважали, що їх не впіймають, довелося відшкодувати вартість  близько 2 297 тис. кВт*год спожитої електроенергії на 7 млн гривень. В двох випадках самовпевненим крадіям, окрім фінансової, загрожує ще й кримінальна відповідальність. Незаконна економія щоразу «влітає в копійку»

 

Усі можливі способи втручання в роботу приладів обліку електричної енергії , а також способи їх виявлення, інспекторам АТ «Прикарпаттяобленерго» відомі достеменно. Над їх виявленням працює група інспекторів, які слідкують за мережею та аналізують інформацію, та інспектори, які проводять огляд приладів обліку на місцях. «Як правило, ми знаємо хто і яким способом краде електроенергію, – розповідає директор з питань захисту економічних інтересів Мирослав Ружило. – Шляхом аналітики чи просто під час планових перевірок дізнаємося. У нас є необхідне спецобладнання, яке показує «зайві» сигнали, шуми тощо на відстані навіть до 12 кілометрів. Деякі крадіжки допомагає виявити Український державний центр радіочастот. Крім того, періодично лічильники знімають на повірку, під час якої можуть виявити сліди від магнітів, вбудовані предмети, втручання в конструкцію приладу обліку. І нехай інколи фіксація цих злочинів займає час – приховати їх не вийде».

Енергетики, знаючи хитрі методи крадіїв, працюють завжди на випередження, щоразу оновлюють спецтехніку, яка допомагає виявляти крадіжки, підсилюють підрозділи фаховими і грамотними фахівцями. Тому, на думку енергетиків, є хибною думка, що крадіжка електроенергії є вигідним рішенням.  І факти цьому підтвердження: 3-8 тисяч крадій тратить, щоб придбати супер-пристрій, а потім, коли виявляють крадіжку, ще сплачує не одну тисячу штрафних санкцій. А ще варто нагадати про статтю 188-1 Кримінального кодексу, яка за викрадення електричної енергії передбачає позбавлення волі  до трьох років. Що не кажіть, але платити за показником і за тарифом вигідніше, ніж жити «оглядаючись».  

В компанії розповідають, що зазвичай «зекономити» на електроенергії намагаються люди не бідні –  власники торгових центрів, відпочинкових комплексів, виробничих цехів. Серед лідерів у крадіжках – Івано-Франківськ, Долинський, Рожнятівський та Косівський райони. Щороку недобросовісне споживання електроенергії обходиться крадіям в кругленьку суму: 2017 році «штрафи» перевищили 10,4 мільйона грн., у 2018 – 11,2 мільйона грн, у 2019 – близько 5,4 мільйона.

Енергетики наголошують, що встановлення споживачами приладів та конструкцій, що дозволяють споживати електроенергію без її обліку, є грубим порушенням чинного законодавства України. В компанії закликають використовувати електроенергію без крадіжок і цим вберегти себе від зайвих витрат, адже для інспекторів виявлення недобросовісного споживання - це лише питання часу.

 

 

 

Контакти