Logo mob
Особистий кабінет

14.09.2022

Що таке розумний лічильник і чи варто його встановлювати?

Відповідають фахівці обленерго

Що таке Smart-лічильник?

Смарт-лічильники, інтелектуальні лічильники або ж «смарти» виготовлені з електронних компонентів та не мають механічних рухомих частин. Вони вирізняються серед звичайних лічильників більшою функціональністю, адже не лише вираховують кількість  спожитої електроенергії, а також можуть мати наступні функції:

– передавати показники;

– рахувати споживання електроенергії по зонах доби;

– вимірювати параметри мережі (напруги тощо);

– захищати від критичних коливань напруги;

– передавати інформацію енергокомпаніям про аварійні ситуації в мережі;

– виводити на екран інформацію про заборгованість та багато іншого.

-тривалий час зберігати в пам’яті лічильника інформацію, яка може бути зчитана для подальшої обробки чи аналізу.

Яка користь від розумного лічильника для споживача?

Смарт-лічильники надають можливість економити гроші без зміни енергоспоживання за рахунок переходу на зонний облік. “Розумний лічильник” рахує спожиту з 23:00 до 7:00 електроенергію за тарифом, меншим на 50%. Тож якщо вмикати потужні електроприлади в цей час, наприклад, бойлер або електродуховку, можна відчутно зменшити рахунок.

Також регулярне дистанційне зчитування показників лічильників забезпечує формування квитанцій з фактичними даними щодо кількості спожитої електроенергії, у разі якщо прилад обліку працює в складі автоматизованої системи обліку електроенергії. Тобто лічильник сам передає в енергокомпанію об’єм спожитої електроенергії. На основі цих показів постачальник електроенергії формує рахунок. Це дуже зручно для тих споживачів, які регулярно забувають передати показники з 20-го по 3-тє число – їм достатньо, отримавши квитанцію, звірити вказані в ній показники з лічильником.

Послугу переходу можна замовити у обленерго, написавши відповідну заяву, попередньо зрозумівши чи Ваш лічильник оснащений такою функцію.

Варто звернути увагу, що саме лише встановлення лічильника не гарантує зменшення рахунку за світло. Щоб економія біла більш відчутною, слід використовувати енергоємні прилади переважно у заявлені години. У сучасному будинку такими приладами є пральні машини, бойлери, електрокотли тощо. Саме їх варто використовувати у нічний час. Для впевненості у результаті можна встановити електромеханічні таймери, які вимикатимуть вибрані прилади на день і вмикатимуть їх у ночі.

Чи може смарт-лічильник «накрутити» зайве?

У смарт-лічильників таких проблем немає. Навіть коли лічильник вийшов з ладу, в більшості випадків є можливість отримати інформацію з його енергонезалежної пам’яті. А це дозволяє встановити точні показники і дату виходу з ладу лічильника.

Якщо ж здається, що лічильник все таки нараховує забагато, спробуйте вимикнути усі електроприлади із розеток. Після цього число кіловат-годин на табло мало б перестати збільшуватись. Якщо цього не сталося – слід викликати сертифікованого електрика для перевірки справності внутрішньобудинкові мережі.

Чи може споживач самостійно купити такий лічильник?

 

Може, але лише той, який відповідатиме вимогам, розміщеними на офіційному сайті обленерго, у вкладці «Меню» - «Споживачам» - «Корисна інформація» - «Часті питання про прилади обліку» - «Рекомендації щодо характеристик приладів обліку» або за посиланням: https://oe.if.ua/uk/sections/5e749e28db9c425648a6d000#5c62d1f2db9c426032e92493 . Але, встановити цей лічильник самостійно не вийде – він повен бути належним чином параметризований.

Куди звернутись, щоб встановити розумний лічильник?

Купивши лічильник, потрібно  віддати його в обленерго для програмування разом з паспортом лічильника, який підтверджує його походження у відділ реалізації розподільчих послуг за адресою вул. Індустріальна, 34 у Івано-Франківську. Документи на лічильник є обов’язковими, тому важливо здійснювати його покупку у спеціалізованих магазинах, а не у сусіда чи на ринку.

Після програмування, разом із лічильником клієнту видадуть акт параметризації багатототарифного приладу обліку. З усім цим клієнт має звернутись у Центр обслуговування клієнтів за адресою Надрічна 4Б, і написати заяву. 

Встановлення та програмування лічильників триває до 20 днів.