Logo mob
Особистий кабінет

12 Березня 2024, 12:00

«Прилетів лелека — спішить весна здалека»: як енергетики зустрічатимуть крилатих

Уже наступного тижня, 19 березня, за народними спостереженнями в Україну прилітають лелеки. До прильоту бузьків, чорногузів або, як ще іноді кажуть, бусолів прикарпатські енергетики готуються заздалегідь. З 2011 року підприємство встановлює платформи для лелечих гнізд у рамках природоохоронної програми зі збереження біорізноманіття «Лелека». Лише за останні 5 років енергетики встановили 436 платформ

Цьогоріч для птахів планують облаштувати 95 платформ, уже встановлено – 37. Рекордсменом серед встановлених конструкцій уже традиційно залишається філія «Східна», яка працює на території Снятинської, Тлумацької та Городенківської громад. Ця місцевість багата на водойми та, відповідно, на їжу для лелек. Тому кількість платформ від початку природоохоронної програми, встановлених філією «Східна», сягає 192.

Енергетики встановлюють конструкції на тих електроопорах, де лелеки звили свої гнізда. Це допомагає захистити птахів від можливого ураження струмом, а прикарпатців – від аварійних знеструмлень світла. Сьогодні в Україні близько 30% гнізд лелек розташовані на опорах. Кількість гнізд на електроопорах з року у рік зростає. Відтак, завдяки захисним платформам, птахи, коли вилітають із гнізд, не зіштовхуються з електролініями та не спричиняють замикання в електромережі чи обриви в лінії.

Виявляють просілі чи пошкоджені гнізда фахівці АТ «Прикарпаттяобленерго» під час обстеження мереж. Після цього знімають гніздо та на його місці встановлюють платформу, що піднімає гніздо над проводами. Це створює безпечні умови для крилатих мешканців. Важливо, щоб птахи мали куди повертатися та виводити пташенят.

До речі, а ви знали, що:

  • Деякі види лелек гніздяться високо в горах, на висоті приблизно 1200-1500 метрів над рівнем моря.
  • Бузьки сплять винятково на одній лапі і уві сні можуть змінювати її почергово. Цікаво, що під час цього вони не прокидаються.
  • Лелеки мають свою мову. Вони майже не видають жодних звуків, але клацають дзьобом, посвистують і шиплять.
  • В середньому лелече гніздо важить 250 кг, але це й не дивно. Щоб гніздо було надійне, птахи укріплюють його хмизом, травою та гілками дерев.