22 Серпня 2024, 11:13
«Днями під час чергового обходу ліній електропередач за 12 кілометрів від Івано-Франківська, – розповідає старший майстер служби високовольтних ліній електропередач Володимир Галіпчак, – наші електромонтери виявили факт умисного пошкодження металевої анкерної опори. Невідомі особи з метою наживи, за допомогою інструментів зрізали та викрали кутники з анкерних електроопор повітряної лінії ПЛ-110 кВ, довжиною майже 6 метрів. На цьому зловмисники не зупинилися і з іншого боку нижнього «вікна» вже почали демонтовувати ще один кутник».
Енергетики пояснюють, що металева конструкція заввишки 28 метрів та вагою у кілька тон без таких важливих елементів балансування не витримає і під вагою та силою натягу її «скрутить». Саме зрізані кутники забезпечують стійкість електроопорам, без яких вони можуть впасти, призвести до падіння ще кілька опор та знеструмити цілі райони. Більше того, від пошкодженого електрообладання можуть постраждати випадкові перехожі, а відновлення та ремонт займуть чимало часу та ресурсів.
Не зупиняє невідомих правопорушників важкодоступність розташування опор у дрімучих лісах і на крутих схилах, та відповідальність за скоєне. А будь-яке втручання в електропостачання населених пунктів розцінюється як замах на енергобезпеку області та карається законом, зокрема статтями Кримінального кодексу України «194. Умисне пошкодження об'єктів електроенергетики» та «185. Крадіжка». Згідно них, «умисне пошкодження або руйнування об'єктів електроенергетики, якщо ці дії призвели або могли призвести до порушення нормальної роботи цих об'єктів, або спричинило небезпеку для життя людей, карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або загальнонебезпечним способом, – караються позбавленням волі на строк від трьох до десяти років; якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від восьми до п'ятнадцяти років».
Енергетики закликають мешканців населених пунктів бути небайдужими та разом попередити злочини на енергооб'єктах. Якщо ви помітили обірвані дроти на лініях електропередач або відкриту трансформаторну підстанцію, побачили роботи із демонтажу ліній електропередач або пошкодження обладнання трансформаторної підстанції сторонніми особами, негайно повідомте АТ «Прикарпаттяобленерго» за номерам телефонів 0 800 50 40 20 або до поліції за номером 102.