Як зареєструватись у чат-боті Viber?
Щоб зареєструватись:
Готово!
Відсутня електроенергія у споживача, який проживає в багатоквартирному будинку, що робити?
Відсутня електроенергія у споживача, який проживає в багатоквартирному будинку, що робити?
У випадку, коли інформація в вайбер-боті щодо аварійних або планових вимкнень за вказаною адресою відсутня, то необхідно подати звернутися до балансоутримувача будинку (ЖЕО, Комунальне підприємство, ОСББ).
Відсутня електроенергія у споживача, який проживає в приватному/півособняку, що робити?
Перевірити причину вимкнення в вайбер-боті АТ «Прикарпаттяобленерго» ( в пошуку вайбера задати Прикарпаттяобленерго, viber.com/oeifuabot) в розділі «Відсутнє світло», задавши
номер особового рахунку пробіл прізвище особи, на кого оформлено договір
Ліміти навантаження на мережу – це, умовно кажучи, гранично допустима кількість електроенергії, яку обленерго може подати області протягом доби.
Ліміти доводить до обленерго НЕК «Укренерго», компанія, яка за законодавством є відповідальною за баланс в енергосистемі країни. Фахівці компанії мають інформацію про усю генерацію, споживання та потреби, аналізують її щоденно та наприкінці доби доводять кожному обленерго граничну величину потужності, за яку переходити заборонено.
На зміну доведених лімітів впливає одразу кілька факторів: баланс енергосистеми країни в цілому, можливості генерації протягом доби, та різкий ріст чи спад споживання в області.
Коли не вистачає генерації, чи коли споживання в країні загалом та в області різко зростає, диспетчер НЕК «Укренерго» дає вказівку на зниження граничної величини потужності кожному обленерго зокрема. Зняти з мереж навантаження та вимкнути споживачів потрібно миттєво, протягом 15 хвилин з моменту отримання дзвінка.
Якщо обленерго не буде дотримуватись лімітів, доведених НЕК «Укренерго», це призведе до аварійних ситуацій в енергосистемі, наслідки яких будуть усуватись протягом кількох днів. Тому, НЕК «Укренерго» уважно слідкує за перевищеннями лімітів та якщо обленерго не реагує на наказ знизити навантаження – можуть бути застосовані спеціальні Графіки аварійних відключень цілими районами без будь-яких винятків, разом із лікарнями та іншою критичною інфраструктурою, на необмежений та непрогнозований час.
Енергосистема країни – єдиний суцільний «організм», в якому немає поділу за областями. Якщо генерації не вистачає, щоб забезпечити потребу країни, обмежувати споживання доводиться в усіх регіонах країни.
Як правило, коли приходить команда зменшити граничну величину потужності, під вимкнення потрапляє та черга чи підчерга (залежно від величини доведених додаткових обмежень), яка на той момент без електропостачання була найменшу кількість часу.
Коротко про аварійні вимкнення
Графіки погодинний вимкнень складаються диспетчерами обленерго на основі денних та нічних лімітів. Ліміти для кожного обленерго доводить диспетчер НЕК «Укренерго», який аналізує стан енергосистеми на поточну добу, можливості генерації електроенергії, прогнозований ріст споживання, навантаження в години пікового споживання та інші фактори. Для того, щоб спрогнозувати ліміти для кожної області, диспетчеру «Укренерго» потрібно мати дані за усіма цими показниками. Як правило, обленерго отримує ліміти після пікових годин навантаження, це близько 22:00. Тоді вже на основі лімітів складається графік на наступну добу, з врахуванням історії вимкнень. На це йде деякий час, як і на підготовку публікації.
Інколи, коли диспетчер НЕК «Укренерго» не має усіх даних, формування лімітів затягується у часі. Так, до прикладу, було з денним лімітом на 13 грудня – його диспетчери обленерго отримали в 02:00, тому спершу опублікували графік виходячи із мінімальних лімітів, а вранці відкорегували години.
Дотримання режиму вимкнень 4х4 залежить від:
Зараз обленерго довело до відома великому та середньому бізнесу необхідність обмежити навантаження. Це дасть змогу вивільнити додаткову кількість МВт, спрямувавши їх на потреби населення. Це вимагає трохи часу для переведення виробничих процесів під цю норму, але бізнес готовий піти на ці умови, зважаючи на ситуацію.
4 черга – перелік ліній та приєднань, які енергетики вимикають та вмикають вручну. Тобто, бригади енергетиків їздять до підстанцій, які потрібно вимкнути та увімкнути. Вночі це робити проблематично та небезпечно, тому 4 черга, маючи загальне навантаження в 30 МВт, застосовується в години пікового споживання. Тому можливі відхилення від графіків.
Зараз 4 черга доопрацьовується та доповнюється адресами. Цю чергу поділено на підчергу 4.1 та 4.2. Уже зараз підчерги доповнюються адресами, які були заживлені від ліній з критичною інфраструктурою. Ці адреси теж будуть вимикатися вручну або енергетиками, або представниками балансоутримувача. Проте, енергетикам потрібен час для напрацювання логістики цих процесів.
Дізнатись свою чергу можна за особовим рахунком: https://energypay.oe.if.ua:8889/GAVTurnOff/ або у чатботі Viber https://chats.viber.com/oeifuabot
Дізнатись графік вимкнень можна в новинах на сайті обленерго, в новинах на сторінці обленерго у Facebook, Viber-спільноті обленерго та у регіональних засобах масової інформації.
Звертатись у таких випадках треба на електронну адресу кол-центру [email protected].
Що таке договірна потужність ?
Дозволена (договірна) потужність — максимальна величина потужності, дозволена до використання в будь-який час (одномоментно) за кожним об’єктом споживача. По суті, це сумарна кількість потужності усіх електроприладів клієнта, які використовуються одночасно.
Дозволена до використання потужність встановлена проектною документацією (технічними умовами), згідно з якою відбувалося приєднання до мереж, залежно від того, у які роки відбувалося підключення клієнтів до електромережі.
Споживачам, які підключались до 01.06.2004 встановлено значення дозволеної потужності не менше 3 кВт, а споживачам, які підключені після 01.06.2004 - значення дозволеної потужності не менше 5 кВт. Це граничні величини дозволеної потужності дозволені споживачу до використання, які при потребі можуть бути збільшені за рахунок виконання послуг з приєднання. Детальніше про процедуру приєднання можна дізнатися на сайті компанії www.oe.if.ua
Перевищувати цей ліміт не можна, оскільки перевищення договірної потужності спотворює параметри якості електричної енергії в мережі для інших споживачів, або простіше кажучи — виникає «низька напруга».
Це можна зробити, звернувшись в Центр обслуговування клієнтів. Адресу Центрів обслуговування можна знайти на сайті компанії: Меню → Контакти → Філії.
5. Який порядок збільшення дозволеної потужності квартир по багатоквартирних житлових будинках де проведено реконструкцію внутрішньо-будинкових мереж і є проектно-технічна документація?
За наявності проектно-технічної документації, що підтверджує більше значення потужності, ніж у повідомленні про узгодження потужності, споживачу необхідно звернутись до управителя (балансоутримувача) будинку для підтвердження пропускної спроможності (потужності) внутрішньобудинкових електричних мереж.
Управитель (балансоутримувач) повинен перевірити проектно-технічну документацію, виконання технічних умов наявність договорів з більшим значенням потужності.
Управитель (балансоутримувач) повинен підтвердити значення даної потужності «Актом узгодження пропускної спроможності зовнішніх та внутрішніх електричних мереж з АТ» (далі Акт), заповнивши дані в стовбці № 3 Акту.
Після цього представник АТ перевірить внутрішньо-будинкові мережі та, за результатами опрацювання Акту, прийме рішення щодо корекції дозволеної потужності. У разі погодження Акту компанія укладає договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з збільшеною потужністю.
6. Який порядок збільшення дозволеної потужності по окремих квартирах, якщо реконструкція електричних мереж будинку не проводилась?
1) Управитель (балансоутримувач) відповідним листом доручає споживачу виступати стороною договору про приєднання (при неодхідності збільшити потужність по двох і більше квартирах) та зазначає перелік вимог, які АТ «Прикарпаттяобленерго» (далі - АТ) має передбачити в даному договорі, а саме:
- обов’язки споживача розробити і погодити проєкт змін у внутрішньобудинкових електричних мережах в управителя (балансоутримувача) будинку;
- умову укладення споживачем договору з розподілу електричної енергії та підключення з збільшеною потужністю після підтвердження від балансоутримувача виконання споживачем ТУ в частині реконструкції внутрішньобудинкових електричних мереж.
2) Споживач звертається в центр обслуговування клієнтів АТ (адреси розміщені на сайті https://oe.if.ua/) за укладенням договору з приєднання на збільшення дозволеної потужності;
3) АТ готує договір з приєднання та ТУ, в яких передбачає вимоги управителя (балансоутримувача) обумовлені пунктом 1;
4) Споживач виконує умови договору про приєднання, серед яких обов’язковим є виконання заходів з влаштування внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного житлового будинку;
5) Після виконання договору про приєднання споживач отримує:
- від АТ повідомлення про надання послуги з приєднання щодо виконання ТУ в мережах зовнішнього електропостачання;
- від управителя (балансоутримувача) будинку повідомлення про надання послуги з приєднання щодо виконання ТУ в частині влаштування внутрішньобудинкових електричних мереж.
6) Споживач звертається в центр обслуговування клієнтів АТ (адреси розміщені на сайті https://oe.if.ua/) для внесення змін в Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та підключення з новою потужністю.
7. Як діяти, якщо лічильник запрограмовано на потужність меншу за ту величину, яка вказана у повідомленні про узгодження потужності?
1) Споживач звертається в ЦОК (адреси розміщені на сайті https://oe.if.ua/) для написання заяви про перепрограмування лічильника, до якої необхідно долучити скан-копію Договору або повідомлення в якому зазначена величина потужності більша за величину, на яку запрограмований лічильний.
2) АТ перевіряє достовірність отриманих документів, та здійснює заходи на перепрограмування лічильника.
8. Чи є можливість отримати дані про дозволену потужність по своєму об’єкту в персональному кабінеті?
- Для отримання даних про дозволену потужність об’єкта клієнтам необхідно зайти на інтернет-сайт АТ https://oe.if.ua/ і у вкладці «Замовлення послуги» ввести свої дані (особовий рахунок, прізвище та номер телефону), вибрати послугу «Отримати паспорт точки розподілу».
9. Чи можливий перерозподіл потужності між квартирами в одному будинку, тобто чи можливо за згодою власників передати потужність від однієї квартири до іншої, і які заходи для цього необхідно виконати?
Перерозподіл потужності між квартирами в одному будинку можливий за умови:
При виконання вище перелічених умов необхідно звернутися до центру обслуговування клієнтів та надати:
10. Як підтвердити (перевірити) потужність об’єкта, якщо проектна документація по житлових будинках не передавалась ОСББ від ЖЕО (попередніх балансоутримувачів) або втрачена?
- ОСББ спершу звертається до попередніх балансоутримувачів з вимогою про надання проектно-технічної документації по житловому будинку, який перейшов на його баланс;
- У випадку ненадання чи втрати проектно-технічної документації ОСББ необхідно звернутися до спеціалізованої організації для виготовлення нової проектно-технічної документації, яка обов’язково погоджується АТ.
11. Які дії необхідно виконати по житлових будинках де ліфтові установки не мають достатнього рівня потужності, передбаченого ДБН?
Потужність для ліфтових установок багатоквартирних житлових будинків на момент підключення будинків була рохрахована згідно будівельних норм і не могла бути меншою від рівня передбаченого нормами.
Для узгодження величини потужності ліфтових установок балансоутримувачу (управителю) житлового будинку необхідно надати в компанію проектно-технічну документацію у відповідності до, якої здійснювалося підключення будинку.
У випадку відсутності проектно-технічної документації балансоутримувач (управитель) повинен надати АТ розрахунок потужності ліфтових установок, виконаний спеціалізованою (проектною) організацією .
Як уникнути проблем при заміні старої електропроводки на нову
Працівники АТ «Прикарпаттяобленерго» під час виїзду для перевірок правильності схем підключення та пломбування зіштовхуються із випадками, коли під час проведення ремонтних робіт у старій багатоквартирній забудові споживач замінює двопровідну схему внутрішньої електропроводки (фаза + нуль) на трипровідну (фаза + нуль+ заземлення). Це є порушенням.
Відповідно до вимог нормативних документів, провід заземлення повинен бути приєднаний у електрощитку до заземляючого контуру, але у старих багатоквартирних забудовах заземляючий контур – відсутній. Тому, часто електрик, якого ви запрошуєте для виконання монтажних робіт у вашій квартирі, з’єднує провід заземлення з «нульовим» проводом. Таке з’єднання є небезпечним для споживача у випадку проведення робіт у внутрішній квартирній мережі (заміна або встановлення автоматичних вимикачів, електричних кабелів), що призводить до зміни місця приєднання фазного та нульового проводу. Внаслідок таких неправильних дій на «вусику» заземлення у розетці з’явиться «фаза». За таких умов при дотику до пральної машини, електроплити, холодильника, вас може уразити електричним струмом. Також може виникнути пожежа у квартирі, оскільки електроенергія буде протікати через металеві труби (газову, водопровідну) і нагрівати їх.
Для запобігання таких випадків рекомендується встановлювати на вводі у квартиру диференційний автомат – пристрій захисного вимкнення напруги. Диференційний автомат захистить від перевантаження електромережі, короткого замикання, ураження електричним струмом, пожежі.
Щоб встановити диференційний автомат та перевірити схему електроживлення у вашій квартирі АТ «Прикарпаттяобленерго» рекомендує звернутись до кваліфікованого електрика.
Також завжди потрібно пам’ятати, що кожен із нас особисто несе відповідальність за свою безпеку та безпеку оточуючих!
Чистка трас: що це і кому потрібно?
Щороку з 15 жовтня до 15 квітня у енергетиків триває сезон чистки трас ліній електропередачі. І хоча, здавалося б, необхідність таких робіт очевидна, щоразу спроби обрізати на приватній ділянці навіть найменшу гілку, яка заважає проводам, викликає активний протест господарів ділянок. Реакцію викликають і планові вимкнення електроенергії, що супроводжують чистки трас. Проте, коли стихія розгулюється, падіння та провисання гілок дерев та самих дерев призводять до аварій у мережах, привертаючи увагу до необхідності обрізки дерев. В АТ «Прикарпаттяобленерго» відповіли на найчастіші запитання про обрізку дерев під проводами.
Розчищення трас повітряних ліній – це обрізка гілок кущів та дерев, що ростуть в охоронній зоні під лінією проходження повітряних ліній електропередачі, або в небезпечній близькості з ними, які можуть спричинити пошкодження мережі.
Під час сильних вітрів та мокрого снігу дерева, що знаходяться неподалік від лінії електропередач, можуть спричинити коротке замикання на лінії, обрив проводів та падіння опор, створюючи небезпеку для населення, а також перебої в електропостачанні. Непроведена чистка траси в кілька разів підвищує ймовірність аварійного вимкнення, адже налипання мокрого снігу чи сильний вітер наближає гілку дерева до проводу. Контакт призводить до короткого замикання. Нерідко дерева чи гілки, що ростуть в охоронних зонах під лініями або поруч з проводами, падають на провід і обривають їх. А обірваний провід стає джерелом не тільки знеструмлень в мережі, а й серйозної небезпеки. Він непомітний і нечутний, тому під дію його напруги можуть потрапити люди чи тварини, а це призводить до травматизму чи навіть смертей.
Більшість аварійних вимкнень електропередачі під час негоди стається через падіння гілок та дерев на провід. Дерева поблизу трас ліній електропередачі необхідно обрізати, щоб зменшити ризик вимкнень та небезпеки для життя.
Традиційно сезон чистки трас стартує 15 жовтня і триває до 15 квітня, цей період рекомендований екологами, адже дерева в цей час «сплять» і обрізка гілля їм не шкодить. В інші періоди обрізати дерева не можна.
Щороку енергетики визначають місця, які необхідно чистити, складають план-графік розчистки трас і погоджують його у сільських чи міських радах. У графіках вказано, коли і де буде вимикатися електролінія, для того, щоб і енергетики, і господарі змогли обрізати дерева. Ці графіки як правило відомі за 10 днів до дати планових вимкнень. В компанії кажуть, що за умови наявності вагомих причин, на них можна впливати, зателефонувавши у кол-центр.
Щороку енергетики чистять близько 2,5 тисяч кілометрів трас. Попередньо проводять обхід, визначаючи найпроблемніші ділянки. Як правило, провести чистку трас на одній-двох вулицях можна протягом одного дня, але часом об’єм робіт надто великий, і планові вимкнення здійснюють у кілька разів. Окрім того, написати заяву на знеструмлення лінії можуть мешканці, якщо хочуть провести чистку самостійно, або ж місцева влада та комунальні служби – для ремонтних робіт. В такому випадку на обрану дату теж планують знеструмлення лінії. Для споживачів електроенергії часті знеструмлення є незрозумілими і викликають непорозуміння. Насправді ж їх проводять з об’єктивних причин, намагаючись уникнути незручностей для населення.
Уточнити інформацію щодо графіків вимкнень можна у філіях АТ «Прикарпаттяобленерго» , в кол-центрі компанії та у представників органів місцевої влади за місцем проживання. Окрім того, споживачам, номер телефону яких прив’язаний до облікового запису і є в базі даних обленерго, за 10 днів до планових вимкнень приходить смс-повідомлення з датою та часом вимкнень за їхньою адресою. А невдовзі таке сповіщення надсилатиме також бот компанії у соцмережі Viber.
Відповідно до законодавства працівники обленерго обрізають гілля в охоронній зоні поблизу електроліній напругою 10 кіловольт, а також біля електроліній напругою 0,4 кіловольт біля будинків і присадибних ділянок людей, які фізично не в змозі самостійно забезпечити чистку - інвалідів, одиноких перестарілих та пенсіонерів. В усіх інших випадках мешканці господарюють на своїх територіях самостійно.
Для того, щоб чистка трас не закінчилась трагедією, енергетики тимчасово знеструмлюють лінії за власними графіками або н
Чи можна «перенести» опору лінії електропередачі?
Більшість ліній електропередачі на території області збудовані та введені в експлуатацію у 80-их роках минулого століття – значно раніше, ніж власники господарств отримали свої угіддя у приватну власність. Це означає, що якщо на приватній ділянці мешканців знаходяться опори лінії, власники угідь зобов’язані дотримуватися правил охоронних зон: не зводити будівлі під проводами, не засаджувати деревами тощо. Також господарі заради власної безпеки та суспільної користі зобов’язані допускати ремонтні бригади обленерго до лінії для ремонту та обслуговування.
Коли траси ліній прокладалися, головною вимогою було визначити максимально короткий та ефективний шлях, щоб уникнути енергетичних втрат.
А чи можливо зараз «перенести» опору, яка заважає власнику земельної ділянки, для проведення ним будівельних робіт?
Змінити місце розташування опори можна за ініціативою власника землі, на якій вона розташована. Ця можливість врегульована чинним законодавством. Так, відповідно до положень Кодексу систем розподілу якщо замовник має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об'єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних і підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики, замовник має звернутися до АТ «Прикарпаттяобленерго» із відповідною заявою. Замовником може бути як приватна особа – власник земельної ділянки, так і органи місцевого самоврядування – власник земель комунальної власності.
Що потрібно для «перенесення» опори?
Перенесення ділянки лінії електропередач можливе за таких умов та в наступному порядку:
- подання ініціатором відповідної заяви в філію, яка обслуговує лінії електропередачі на території мешкання власника угідь. Контакти філій можна знайти на сайті АТ «Прикарпаттяобленерго» за кнопкою «Контакти» на стартовій сторінці сайту або за посиланням https://oe.if.ua/uk/offices/5af163afdb9c42734ca49cb4 . До заяви додається ситуаційний план об’єкта забудови.
- перевірка існування технічної можливості зміни траси проходження лінії електропередач. Це означає, що обленерго за заявою клієнта дослідить територію, на яку потрібно перенести опору, з’ясує чи не будуть порушені межі охоронних зон мереж зв’язку, комунікацій, газових трас тощо.
- підготовка філією товариства для заявника вихідних даних та технічних вимог для проектування перенесення (перевлаштування) належних оператору системи розподілу (ОСР) об’єктів електроенергетики.
- користувач або власник земельної ділянки має розробити проєкт, у тому числі здійснити заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питань щодо відведення на користь ОСР земельних ділянок для розташування об'єктів електроенергетики, а ОСР - узгодити наданий Користувачем або власником земельної ділянки проєкт з оформленням технічного рішення.
- ОСР на договірних засадах надає Користувачу або власнику земельної ділянки послугу з перенесення визначених проєктом об'єктів електроенергетики, вартість якої визначається згідно з кошторисом (який є невід'ємною частиною відповідної проектної документації), у термін, визначений відповідно до вимог нормативних документів, що визначають строки проєктування та будівництва.
За чий кошт «перенесуть» опору?
Всі витрати пов’язані з виготовленням проектною документацією та виконанням будівельно-монтажних робіт по перенесенню частини лінії електропередач оплачує Ініціатор вказаних робіт. Вартість робіт залежить від їх об’єму (кількості необхідних матеріалів, залучення спецтехніки та інше).
Хто виконує роботи з перенесення опори?
Роботи з перенесення опори можуть виконуватися виключно фахівцями АТ «Прикарпаттяобленерго». У виняткових випадках обленерго делегує роботи підрядним організаціям, але навіть у такому випадку роботи виконуються під чітким контролем обленерго. Самостійно найняти виконавця робіт клієнт не може.
Скільки часу займе процедура перенесення опори?
Спрогнозувати терміни перенесення опори ЛЕП (частини лінії електропредач) складно, оскільки вона залежить також від тривалості процедури затвердження та погодження усіх необхідних документів самим замовником. Зі свого боку прикарпатські енергетики намагатимуться виконати роботи з перенесення визначених проектом об'єктів електроенергетики в найкоротші строки.
Що можна і що заборонено робити в охоронних зонах?
Охоронні зони – це умовні відрізки у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, що віддалені на певну відстань по обидві сторони лінії від крайніх проводів ліній електропередачі. Охоронні зони – ділянки, які мають певні обмеження для забезпечення нормального функціонування електрообладнання, захисту його від пошкодження та уникнення потенційної небезпеки ураження струмом.
Обмеження охоронних зон поширюються на трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.
3. Які межі охоронних зон?
Охоронні зони для електромереж встановлюються на відстань:
- для повітряних ліній до 1 кВ - 2 метри від крайніх проводів,
- для повітряних ліній до 20 кВ - 10 метрів від крайніх проводів,
- для повітряних ліній 35 кВ - 15 метрів від крайніх проводів,
- для повітряних ліній 110 кВ - 20 метрів від крайніх проводів,
- для трансформаторних підстанцій - 3 метри від огорожі або споруди за периметром,
- для підземних кабельних ліній електропередачі - 1 метр.
Забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
- перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підмикання до електричних мереж;
- будувати житлові, громадські та дачні будинки;
- влаштовувати звалища;
- складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;
- розпалювати вогнища;
- розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів;
- накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;
- влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
- запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
У чому небезпека недотримання охоронних зон?
Правила та заборони охоронних зон електромереж створені, щоб захистити електрообладнання від аварій, а мешканців - від можливого ураження струмом під час аварійних ситуацій. За статистичними даними АТ «Прикарпаттяобленерго» більшість обривів проводів на лініях стаються через падіння гілок та дерев на лінії електропередачі. Дерев, які за правилами, садити в охоронних зонах не можна. Також бувають випадки пошкодження проводів під час робіт великогабаритною технікою.
Будівництво гаражів, будиночків, дитячих та спортивних майданчиків у охоронних зонах – це потенційна небезпека для життя та здоров’я людей, що там знаходитимуться у момент аварійних ситуацій, адже зона ураження струмом обірваного проводу простягається у радіусі 8 метрів, струм невидимий, безколірний, його не визначиш за запахом чи звуком.
Нещасний випадок може статись миттєво і закінчитись трагічно.
Окрім того, електроустаткування повинне бути у вільному доступі, для ремонту та профілактичного огляду енергетиками. Відомі випадки, коли над кабельною лінією мешканці облаштовували альтанки та зводили паркани, а опори ліній електропередачі вмуровували у стіни гаражів та дачних будиночків, перекриваючи енергетикам доступ та можливість швидкої діагностики та ремонту мереж.
Що робити, у випадку необхідності провести роботи в охоронних зонах?
Будівництво більшості електромереж області завершилось у 80-их роках минулого століття, у час, коли ділянки були у мешканців не у власності, а у користуванні. Зараз ділянки здебільшого приватизовані, і природньо, що у їх власників може виникнути необхідність провести будівництво чи інші роботи. Все ж, оскільки електромережі збудовані раніше, вимоги правил щодо охоронних зон електрообладнання мають переваги над правом приватної власності мешканців.
Підприємства, установи, організації чи громадяни, що мають намір виконувати роботи у межах охоронних зон електричних мереж, повинні повідомити про це у філію АТ «Прикарпаттяобленерго» та отримати письмовий дозвіл на виконання цих робіт. У межах охоронних зон електромереж без письмової згоди філії, у віданні якої перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника, забороняється. Контакти філій можна знайти на сайті АТ «Прикарпаттяобленерго» в розділі «Меню»-«Контакти», «Філії».
Також, якщо на приватних ділянках мешканців розміщена опора ліній електропередачі, яка заважає власнику провести будівництво, опору можна перенести. Більше інформації про таку можливість читайте на сайті обленерго у розділі «Меню», «Споживачам», «Корисна інформація» (https://oe.if.ua/uk/sections/5e749e28db9c425648a6d000#605b03fadb9c42711eacee47
Всі працівники АТ «Прикарпаттяобленерго» зобов’язані мати при собі та пред’явити на вимогу споживача службове посвідчення, в якому вказується посада, номер посвідчення, термін його дії. Дане посвідчення засвідчується підписом керівника або провідного інженера Відділу обліку персоналу компанії, а повноваження працівника можна підтвердити або спростувати зателефонувавши 0800 50 40 20
У пункті 1.5.37 ПУЕ зазначено, що заземлення лічильників, трансформаторів струму і трансформаторів напруги слід виконувати відповідно до глави 1.7 ПУЕ.
Згідно пункту 1.7.22 «захисне заземлення – це заземлення точки чи точок системи, установки або обладнання з метою забезпечення електробезпеки». У відповідності до пунктів 1.7.55 та 1.7.56 для запобігання ураженням електричним струмом, у разі пошкодження ізоляції слід виконувати захисне заземлення.
Згідно вимог пункту 3.1 розділу ІV Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 25 липня 2006 року № 258 із змінами і доповненнями) (далі – ПТЕЕС) для забезпечення належного обслуговування та експлуатації електрооустановок у споживача повинна бути технічна документація, в тому числі акти випробувань та вимірювань електроустановок.
Термін виконання - 5 календарних днів (у випадку використання об’єкта замовника виконують мобілізаційне завдання за укладеними договорами, Збройних Сил України, інших військових формувань України, правоохоронних органів і сил цивільного захисту – 2 календарні дні, за умови надання замовником довідки військової адміністрації, що підтверджує використання об’єкта для задоволення потреб підприємств із сфери управління Мінстратегпрому та Мінекономіки, а також підприємств Державного концерну «Укробронпром», які залучені до виконання мобілізаційного завдання ).
2 Крок - Самостійно розробити та погодити в АТ «Прикарпаттяобленерго» проектно-технічну документацію на електропостачання об’єкта.
Термін погодження – 10 календарних днів
Після проведення технічної перевірки Замовник отримує Договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії та пише заяву на підключення. Зверніть увагу, що термін дії Договору споживача на надання послуги з розподілу - «шість місяців після припинення чи скасування воєнного стану».
Термін виконання - протягом 2 календарних днів, здійснюється підключення електроустановок замовника до електричної мережі з власником таких мереж.
З вказаною інформацією можна ознайомитися на офіційному сайті НКРЕКП за посиланням: https://www.nerc.gov.ua
Детальна інформація за телефоном: (0342)-59-42-26
Чи існує відповідальність за повалену у ДТП опору?
Водій, який збив чи пошкодив опору ЛЕП або трансформаторну підстанцію, несе відповідальність за порушення правил дорожнього руху, що тягне за собою адміністративну відповідальність, а також відшкодовує завдану шкоду. Якщо руйнування енергетичних об’єктів призвело до тяжких тілесних ушкоджень або до загибелі людей, винуватець може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 196 Кримінального кодексу України.
Cаме головне, що здійснюючи наїзди на опори ЛЕП та підстанції, водії піддають своє життя смертельній небезпеці, оскільки ці об’єкти знаходяться під напругою. Водії! Пам'ятайте про це, будьте уважними на дорогах та дотримуйтесь правил дорожнього руху!
Які дії повинен вчинити винуватець ДТП, внаслідок якої була повалена опора чи пошкоджена підстанція?
Алгоритм дій водія при ДТП:
Крім того, порушник має відшкодувати витрати АТ «Прикарпаттяобленерго» на фактичне відновлення пошкодженої опори чи частини лінії ЛЕП або підстанції. Обсяг робіт на відновлення та відповідно вартість відшкодування за проведення таких робіт визначається в кожному конкретному випадку індивідуально в залежності від розміру та обсягу самої шкоди та її наслідків.
Також водій може бути притягнутий до матеріальної відповідальності перед споживачами, у яких через збій електропостачання вийшла з ладу побутова електротехніка.
Інколи стається, що водії після наїзду на опору або підстанцію втікають з місця ДТП, щоб уникнути будь-якої відповідальності. Однак, на сьогодні органи поліції володіють достатніми засобами та джерелами інформації, які дозволяють їм швидко знайти осіб, які покидають місце ДТП. Майже у всіх таких ситуаціях вони знаходять винуватців та притягують їх до відповідальності.
Крім того, таким особам слід знати, що крім санкції, яка передбачена за ДТП, до них застосовується також і ст. 122_4 КУпАП за залишення місця ДТП.
У багатьох випадках завжди є свідки, які запам’ятовують ідентифікуючі ознаки автомобіля, який здійснив наїзд та втік з місця ДТП (номерні знаки автомобіля, його марку чи модель, колір, тощо). За таких обставин свідкам потрібно зателефонувати за телефоном 102 та 0800 50 40 20 та повідомити про місце ДТП та характеристики авто, яке здійснило наїзд.
Після встановлення особи, яка вчинила ДТП, вона притягується до матеріальної відповідальності у загальному порядку.
Учасником, свідком або очевидцем ДТП може стати хто завгодно: водій, пасажир чи пішохід. Правильна поведінка в подібних випадках допоможе швидше зорієнтуватися і, залежно від ситуації, можливо, навіть врятувати чиєсь життя.
По-перше, варто оцінити ризики – чи безпечно вам підходити до місця ДТП. Тому що пошкоджені ЛЕП чи підстанція можуть бути під напругою.
По-друге, оцінити кількість постраждалих і їхній стан та викликати швидку допомогу.
Надати першу медичну допомогу якщо цього потребують постраждалі.
При наданні свідчення – звичайно, що вони повинні бути правдивими. В рамках розслідування справ по ДТП може бути проведено низку експертиз, які можуть спростувати покази свідка. Інколи неправдиві покази можуть призвести до кримінальної відповідальності такого свідка.
Як встановити в будинку / квартирі стаціонарне електроопалення, електроплиту
Як встановити в будинку / квартирі стаціонарне електроопалення, електроплиту
Порядок і умови переходу на електроопалення будівлі описано в роз’ясненнях Національної комісії,що здійснює державне регулювання у сфері енергетики №3100/13/47-13 від07.05.2013 року. Замовник – фізична особа, повинен звернутися в електропередавальну організацію (в РЕМ, ЦОК) та з’ясувати необхідність збільшення існуючої потужності відносно зазначеної потужності в договорі на користування електроенергією.
Переносні тепловентилятори, масляні батареї, нагрівачі з відкритою нагрівальною спіраллю, настільні електроплити є звичайними побутовими електроприладами. Користуватися зазначеними побутовими приладами можна в межах дозволеної потужності. В даному випадку для використання електричної енергії застосовується тариф для відповідної категорії побутових споживачів (міста / села).
Згідно п.6.2.1 пункту 6.2 розділу 6 ДСТУ-Н Б В.2.5-65:2013 "Настанова з улаштування та використання систем електроопалення об'єктів житлового і громадського призначення», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарстваУкраїнивід 21.01.2013 №25, для улаштування стаціонарних систем електроопалення застосовувати передбачені проектним рішенням і тільки сертифіковані електронагрівальні пристрої заводського виготовлення, або обладнання, на яке розроблені і діють технічні умови, а саме:
∙ електричні котли різних типів;
∙ електричні теплогенератори різних типів;
∙ акумуляційні електропечі;
∙ електричні нагрівальні панелі для опалення приміщення, у тому числі акумуляційні рідинні електричні нагрівальні панелі, включаючи водяні електричні нагрівальні панелі;
∙ променисті електропечі;
∙ електричні конвектори або комбіновані електроводяні конвектори;
∙ електричні нагрівальні кабелі, вбудовані в конструкційні елементи будівель;
∙ теплові насоси з електроприводом компресорів;
∙ електричні насосні установки з вихровою трубою.
Призначення устаткування визначає його виробник у технічній документації на таке устаткування.
Таким чином, якщо устаткування віднесено до переліку електронагрівальних пристроїв заводського виготовлення або обладнання, на яке розроблені і діють технічні умови, наведених вище, то таке устаткування є електроопалювальною установкою.
Устаткування повинно використовуватись для обігріву будинку в цілому, а не окремих його кімнат (частин будинку) – підтверджується технічною перевіркою.
На сьогодні з урахуванням Закону України "Про архітектурну діяльність", установленим порядком (щодо встановлення електроопалювальних установок або електроопалювальних установок та кухонних електроплит) є підтвердження проектною документацією будинку того, що будинок обладнаний кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками. Так, обладнання відповідного житлового будинку стаціонарними електроустановками для приготування їжі, підігріву води, електроопалення має бути передбачене проектною документацією на будинок в цілому або на окрему його частину (квартира, вбудоване нежитлове приміщення).
За наявності проектної документації (плану будинку, технічного паспорту БТІ, тощо), відповідно до якої житловий будинок або окрема його частина (квартира, вбудоване нежитлове приміщення) обладнані електроопалювальними установками або електроопалювальними установками та кухонними електроплитами для приготування їжі, підігріву води, електроопалення, такий будинок або окрему його частину (квартира, вбудоване нежитлове приміщення) вважається обладнаним електроустановками в установленому порядку.
В договорі про користування електричною енергією для населення має бути зазначено перелік електроустановок, якими обладнано об'єкт споживача, а також встановлена відповідна величина електричної потужності та категорії надійності струмоприймачів.
Обладнання об'єкта споживача електроплитами та/або електроопалювальними установками в установленому порядку, здійснюється за процедурою:
1. Споживач самостійно або за участі проектної організації формує завдання на проектування обладнання власного об'єкта або його частини (окремої квартири) кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками.
2. Звернення до енергопостачальника з метою з'ясування необхідності збільшення потужності відносно зазначеної в договорі.
Якщо в результаті встановлення додаткового електрообладнання загальна потужність частини приміщення об'єкта споживача відносно зазначеної в договорі не збільшується, енергопостачальник погоджує споживачу завдання на проектування в частині потужності об'єкта і є вихідними даними для переобладнання об'єкта (погоджує встановлення такого обладнання).
Якщо в результаті зміни схеми живлення електроустановок замовника з однофазної на трифазну збільшення загальної потужності частини приміщення об'єкта споживача, відносно зазначеної в договорі, не відбувається, енергопостачальник погоджує споживачу завдання на проектування.
Споживач повинен:
- внести зміни в технічний паспорт БТІ (для квартири), в технічний паспорт БТІ/декларацію про введення в експлуатацію об’єкта (для будинку);
- підключити електроустановку згідно проектних рішень та ввести в експлуатацію реконструйований та/або побудований власний об’єкт архітектури;
- переукласти договір про користування ЕЕ.
В разі ж збільшення потужності, та/або переобладнання 1-ф об’єкта на 3-ф в житловому будинку в цілому або його частини, та/або улаштування додаткового, не передбаченого проектом, електрообладнання:
- власник будинку (організація, на балансі якої знаходиться будинок) має внести зміни до проектної документації будинку:
- споживач повинен внести зміни в технічний паспорт БТІ (для квартири);
- власник будинку (ОСББ, ЖЕК) повинен внести зміни в технічну документацію на будинок;
- балансоутримувач внутрішньобудинкової електричної мережі (будинку) або споживач від імені балансоутримувача замовляє у електропередавальної організації послугу з приєднання додаткової електричної потужності;
- підключити електроустановку згідно проектних рішень та ввести в експлуатацію реконструйований та/або побудований власний об’єкт архітектури;
- переукласти договір про користування ЕЕ.
Договір може бути переукладений на підставі документів:
проектна документація, паспорт громадянина, ідентифікаційний код, документ про право власності або користування на об’єкт, технічний паспорт на будинок із зазначенням виду опалення, копія паспорта на електроопалювальну установку.
На розгляд енергопостачальної організації, для діючих енергоустановок, у разі, якщо потужність приєднаних струмоприймачів не перевищує договірну, постачальник може надати дозвіл на підключення електроопалювальної установки / електроплити і внести зміни в діючий договір та застосування відповідних тарифів за умови виконання споживачем наступних вимог:
- встановлення кабельного вводу з винесенням лічильника на фасад будинку;
- встановлення приладу з функцією обмеження потужності.
Після виконання зазначених вимог проводиться технічна перевірка за результатами якої укладається договір про користування електричною енергією з побутовим споживачем.
Канали інформування АТ "Прикарпаттяобленерго"
Пропонуємо вам перелік онлайн-каналів інформування ПТ «Прикарпаттяобленерго.
Долучайтесь та зберігайте, щоб не загубити.
Що таке дозволена(договірна) потужність споживача?
Дозволена (договірна) потужність — це максимальна величина потужності, дозволена для використання споживачем у будь-який час (одномоментно) в його помешканні відповідно до умов договору про розподіл (передачу) електричної енергії.
Якою може бути дозволена (договірна) потужність споживача та хто її встановлює?
Дозволена до використання потужність встановлена проектною документацією (технічними умовами), згідно з якою відбувалося приєднання до мереж, залежно від того, у які роки відбувалося підключення клієнтів до електромережі.
Дозволена (договірна) потужність об'єктів споживачів зазначається в паспорті точки розподілу на рівні, встановленому проектною документацією електрозабезпечення об'єкта споживача.
У разі відсутності такої документації, згідно з вимогами постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №475 від 17.03.2021 р., для побутових споживачів встановлюється дозволена до використання потужність на рівні не менше 3 кВт., а споживачам, які підключені після 01.06.2004 - значення дозволеної потужності не менше 5 кВт.
Це граничні величини договірної потужності дозволені споживачу до використання, які при потребі можуть бути збільшені за рахунок виконання послуг з приєднання. Детальніше про процедуру приєднання можна дізнатися на сайті компанії www.oe.if.ua.
Чому відбувається узгодження потужності з клієнтами?
Повідомлення про погодження дозволеної потужності побутові споживачі отримали на вимогу Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №475 від 17.03.2021р., згідно якої, оператор системи розподілу (АТ «Прикарпаттяобленерго») має узгодити потужність з побутовими споживачами до 1 січня 2022 року.
Узгодження дозволеної (договірної) потужності багатоквартирних житлових будинків
Величина дозволеної потужності встановлюється на рівні не нижче 3 кВт. Проте споживачам, які підключені після 01.06.2004, згідно діючих будівельних норм, встановлено значення дозволеної потужності не менше 5 кВт.
Після чого представниками АТ буде проведене обстеження внутрішньобудинкових електричних мереж на предмет відповідності їх проектно-технічній документації. В разі відсутності зауважень Акт підписується з сторони АТ та приймається рішення щодо корекції дозволеної потужності;
- від АТ повідомлення про надання послуги з приєднання щодо виконання ТУ в мережах зовнішнього електропостачання;
- від управителя (балансоутримувача) будинку повідомлення про надання послуги з приєднання щодо виконання ТУ в частині влаштування внутрішньобудинкових електричних мереж.
Укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії для юридичного споживача.
На виконання Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019- VIII розроблено і введено в дію:
- Кодекс системи розподілу (постанова НКРКЕП № 310 від 14.03.2018);
- Кодекс комерційного обліку електричної енергії (постанова НКРЕКП № 311 від 14.03.18);
- Правила роздрібного ринку електричної енергії (постанова НКРЕКП № 312 від 14.03.18);
У відповідності до вищенаведених нормативно-правових актів з 01 січня 2019 року АТ "Прикарпаттяобленерго" припинить діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з надання послуг розподілу електричної енергії споживачу, виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 №1443 продовжить здійснювати діяльність лише з розподілу електричної енергії. Продаж електроенергії на території Івано-Франківської області буде здійснюватись постачальником універсальної послуги ТОВ «Прикарпатенерготрейд», який діє на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №429 та будь-яким постачальником електричної енергії, який отримав відповідну ліцензію на здійснення постачання електричної енергії на території України.
Для укладення з діючими споживачами на території Івано-Франківської області договорів споживача про надання послуг з розподілу електроенергії юридичним споживачам протягом місяця грудня 2018р буде вручено заяву-приєднання в центрах обслуговування клієнтів разом із рахунком за електроенергію, або через персанальний кабінет споживача.
Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з заявою-приєднанням, та/або з дати, указаної в заяві-приєднанні, якщо Споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до учасника ринку із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії..
Для існуючих споживачів
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії укладається шляхом надання споживачу Заяви-приєднання, яка є пропозицією споживачу про приєднання до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об’єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).
Форма договору Споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії
Укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії для побутового споживача
На виконання Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019- VIII розроблено і введено в дію:
- Кодекс системи розподілу (постанова НКРКЕП № 310 від 14.03.2018);
- Кодекс комерційного обліку електричної енергії (постанова НКРЕКП № 311 від 14.03.18);
- Правила роздрібного ринку електричної енергії (постанова НКРЕКП № 312 від 14.03.18);
У відповідності до вищенаведених нормативно-правових актів з 01 січня 2019 року АТ "Прикарпаттяобленерго" припинить діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з надання послуг розподілу електричної енергії споживачу, виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 №1443 продовжить здійснювати діяльність лише з розподілу електричної енергії. Продаж електроенергії на території Івано-Франківської області буде здійснюватись постачальником універсальної послуги ТОВ «Прикарпатенерготрейд», який діє на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №429 та будь-яким постачальником електричної енергії, який отримав відповідну ліцензію на здійснення постачання електричної енергії на території України.
Для укладення з діючими споживачами на території Івано-Франківської області договорів споживача про надання послуг з розподілу електроенергії АТ «Прикарпаттяобленерго» разом з рахунками для побутових споживачів за спожиту у листопаді поточного року електроенергію направлено заяву-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з заявою-приєднанням, та/або з дати, указаної в заяві-приєднанні, якщо Споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до учасника ринку із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії.
Для існуючих споживачів
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії укладається шляхом надання споживачу Заяви-приєднання, яка є пропозицією споживачу про приєднання до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування електричної енергії (індивідуальні характеристики об’єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).
Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії
Укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії за державні кошти
Форма Додатку 1 використовується у разі, якщо дата договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії не швидше 01.01.2019.
Форма Додатку 2 використовується у разі, якщо укладений договір про постачання електричної енергії, дата не пізніше 31.12.2018.
Як подати показики лічильника не виходячи з дому?
! З 4 вересня 2022 року диспетчери кол-центру АТ «Прикарпаттяобленерго» припиняють прийом показів лічильників електроенергії від побутових споживачів. Таке рішення було прийняте для того, щоб розвантажити телефонні лінії для екстренного зв’язку, від якого залежить життя та здоров’я прикарпатців: повідомлень про обірвані проводи, аварійні вимкнення, поломки енергообладнання під напругою, небезпеки ураження струмом тощо. До вересня, прикарпатцям слід обрати для себе зручний дистанційний спосіб передачі показів.
Не оминули увагою людей похилого віку, тих, у кого немає смартфонів, та тих, хто через стан здоров’я не може подати показ іншим способом. Під час прийому показів у липні та серпні, диспетчери формуватимуть базу клієнтів, які через фізіологічні чи технічні причини не можуть подати показник електроенергії самостійно. Таким клієнтам диспетчери дзвонитимуть самі.
Покрокова інструкція, як отримати консультацію фахівця обленерго онлайн
Отримай консультацію з розподілу електроенергії в режимі онлайн у Viber!
Якщо ти уже користуєшся чат-ботом АТ «Прикарпаттяобленерго» у Viber:
1. Відкрий Viber та знайди серед своїх розмов чат бот від АТ «Прикарпаттяобленерго».
2. Натисни на кнопку з номером свого особового рахунку.
3. Внизу екрану з’явиться меню. Справа меню знайди кнопку «Підтримка». Вибери цю дію.
4. Щоб розпочати діалог із фахівцем, натисни «Чат з оператором».
5. Не забуть натиснути «Завершити розмову» після того, як отримаєш усю необхідну інформацію.
Якщо ти вперше чуєш про чат-бот АТ «Прикарпаттяобленерго» у Viber:
1. Проскануй QR-код чат боту Прикарпаттяобленерго у Viber ( картинка коду ) або переходь за посиланням: bit.ly/fb3_viberbot_proe .
2. Далі натисни кнопку «Повідомлення», щоб розпочати листування .
3. Коли на екрані з’явиться вітальне повідомлення, натисни кнопку «Розпочати» внизу екрану. Немає такої кнопки? Не страшно! Бачиш фіолетові квадратики – тисни на них і кнопка «Розпочати» з’явиться.
4. Додай номер свого телефону та підтверди його.
5. Далі потрібно внести дані про особовий рахунок. Для цього натисни «Мої рахунки» і далі, користуючись підказками телефону, введи номер особового рахунку, постав пробіл і введи номер лічильника або прізвище власника рахунку. Це потрібно буде зробити лише раз, дані збережуться. До речі, ти можеш додати в чат скільки завгодно особових рахунків, і перейменовувати їх як забажаєш.
6. Після цього особовий рахунок з’явиться внизу екрану. Натисни на нього.
7. Внизу екрану з’явиться меню. Справа меню знайди кнопку «Підтримка». Вибери цю дію.
8. Щоб розпочати діалог із фахівцем, натисни «Чат з оператором».
9. Не забуть натиснути «Завершити розмову» після того, як отримаєш усю необхідну інформацію.
Послуги, які можна замовити через кол-центр за номером 068 850 40 20
Технічна перевірка приладу обліку
Дана послуга надається при:
Зразок заяви на технічну перевірку приладу обліку
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву та надати документи.
Перелік документів:
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяви та надати документи.
Перелік документів:
Важливо - при відсутності укладеного договору на розподіл електричної енергії послуга не надається.
Укладення договору про технічне обслуговування мереж 0,4-10кВ
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву та надати документи.
Перелік документів:
Для фізичних осіб:
Для фізичних осіб-підприємців додатково:
Для юридичних осіб:
Первинна параметризація багатотарифних приладів обліку є безкоштовною для побутових споживачів. В цю категорію слід віднести споживачів, в яких розрахунки за електричну енергію від моменту підключення до мереж АТ «Прикарпаттяобленерго» до моменту звернення за послугою проводились за загальним тарифом!
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву
Важливо- дану послугу можна замовити через сайт АТ «Прикарпаттяобленерго» за посиланням.
Перенесення об’єктів електроенергетики
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву та надати документи.
Перелік документів:
Для фізичних осіб:
Для фізичних осіб-підприємців додатково:
Для юридичних осіб:
При наявності двох і більше співвласників на нерухоме майно необхідно письмову згоду.
Ремонтні та електромонтажні роботи на напрузі 0,4-10 кв
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву та надати документи.
Перелік документів:
Для отримання послуги необхідно:
Для фізичних осіб:
Для фізичних осіб-підприємців додатково:
Для юридичних осіб:
Влаштування комерційного обліку електричної енергії
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву
Видача паперового примірника договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії
Дана послуга доступна для споживачів з якими укладені договірні відносини
Для отримання послуги необхідно заповнити Заяву та надати документи. Термін надання послуги 3 робочих дні
Перелік документів:
Видача паспорта точки розподілу
Для отримання даної послуги необхідно заповнити Заяву
Термін надання послуги 10 робочих днів
Які земляні роботи слід узгоджувати з обленерго?
Виклик представників служби кабельних мереж на аварійні чи планові заявки здійснюється на такі види робіт:
Також необхідно з службою кабельних мереж погоджувати проектну документацію на такі види робіт як:
Для подачі заявки на виклик представників служби кабельних мереж та погодження проектної документації звертатись в АТ «Прикарпаттяобленерго» за контактними телефонами: (066) 222-49-15; (067) 343-03-96; (0342) 59-46-75.
При подачі заявки необхідно надати інформацію: місце проведення розкопки, назву організації (підприємства), яка буде здійснювати дані роботи, відповідальну особу за проведення робіт та контактний телефон для узгодження часу виїзду чи погодження вище вказаних робіт чи документації.
Варто звернути увагу на те, що самовільне проведення земляних робіт в зонах проходження підземних кабельних мереж без погодження з службою кабельних мереж суворо ЗАБОРОНЕНО !
У випадку пошкодження мереж, які належать АТ «Прикарпаттяобленерго» винуватці будуть притягнуті до адміністративної відповідальності згідно Закону України
Права споживачів електроенергії.
Права споживачів, передбачені законодавством
Згідно із статтею 58 «Про ринок електричної енергії України» споживач має право:
Згідно Правил роздрібного ринку електричної енергії
5.5.1. Споживач електричної енергії має право:
1) на приєднання власних електроустановок до мереж оператора системи або іншого власника електромереж у порядку, передбаченому Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі;
2) на вибір електропостачальника;
3) на вибір комерційних пропозицій з різними тарифними планами;
4) одночасно мати більше одного укладеного договору про постачання електричної енергії споживачу за умови дотримання цих Правил та Кодексу комерційного обліку. При цьому договір про постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником;
5) купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами за Правилами ринку та на організованих сегментах ринку за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - додатково договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку в електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах розподіленої генерації, за цими Правилами;
6) отримувати якісні послуги з розподілу (передачі), постачання та комерційного обліку електричної енергії;
7) змінювати електропостачальника на умовах, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії» та цими Правилами;
8) отримувати електричну енергію належної якості згідно з умовами договору та стандартами якості електричної енергії;
9) отримувати інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її розподілу та споживання;
10) на компенсацію, що застосовується у разі недотримання показників якості послуг електропостачання;
11) на відшкодування збитків відповідно до умов договору та законодавства України, що застосовується у разі недотримання показників якості послуг електропостачання та якості електричної енергії;
12) на звернення до електропостачальника з питання змін договірних умов у порядку, передбаченому цими Правилами;
13) на доступ до встановлених поза межами об’єкта споживача розрахункових засобів вимірювання та інформації, яка зберігається в первинній базі даних електронних багатофункціональних розрахункових засобів вимірювання;
14) на отримання від оператора системи відшкодування в межах обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж, які спільно зі споживачем використовуються оператором системи;
15) отримувати від відповідного електропостачальника інформацію, передбачену законодавством та умовами договору про постачання електричної енергії споживачу;
16) отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору про постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення цих змін та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником без оплати передбачених договором штрафних санкцій за його дострокове припинення;
17) на передачу функцій експлуатації своїх електроустановок на підставі окремого договору іншій організації, яка має право на здійснення такої діяльності;
18) на повернення від оператора системи розподілу, який розподіляє електричну енергію субспоживачу, коштів за розподіл необлікованої засобами вимірювальної техніки субспоживача електричної енергії, а від субспоживача - вартості цієї електричної енергії;
19) на доступ до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених Правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
20) на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність субспоживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.
5.5.2. Побутовий споживач, крім прав, визначених пунктом 5.5.1 цієї глави, має право на:
1) встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, величина встановленої потужності якої не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання та зазначеної у договорі (договорах) зі споживачем, та на виробництво електричної енергії з такої установки без відповідної ліцензії;
2) продаж постачальнику універсальних послуг електричної енергії, що вироблена генеруючою установкою приватного домогосподарства, величина встановленої потужності якої не перевищує 30 кВт, за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами.
5.5.3. Непобутовий споживач, крім прав, визначених пунктом 5.5.1 цієї глави, має право на організацію додаткових площадок вимірювання за однією адресою згідно з узгодженими з відповідним оператором системи проектними рішеннями. При цьому проектом має бути виключена можливість приєднання до електричних мереж на додаткових (окремих) площадках вимірювання електроустановок або струмоприймачів, не передбачених проектом.
У всьому світі, на даний час, питання енергозбереження постає дедалі актуальнішим.Це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також, що надзвичайно важливо, збереження довкілля для наших нащадків.
Європейський Союз зобов'язався знизити своє щорічне споживання первинної енергії на 20 % до 2020 року.
В Україні, як і в інших країнах колишнього СРСР, стан впровадження заходів з енергозбереження є вкрай недостатнім, а в житлово–комунальному господарстві – критичним.
Тому практичні кроки в напрямку енергозбереження скоріше є підтвердження культури, високого рівня свідомості як суспільства в цілому так і кожного його члена.
В той час, коли кількість побутових електроприладів в населення невпинно збільшується та в умовах зростання тарифів на електроенергію, питання впровадження енергозберігаючих заходів у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності.
Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії.
Розумне користування електроенергією дозволяє зменшити платежі за «світло» у 2-3 рази, або ж без додаткових витрат отримувати у 2-3 рази більше користі від власних електроприладів.
Скільки споживають електроприлади?
Кондиціонер – 2,2–3,37 кВт/год.
Електрочайник – 2,2–2,4 кВт/год.
Пилосос – 2 кВт/год.
Бойлер – 1,5–2,5 кВт/год.
Обігрівачі масляний та повітряний – 1,5–2 кВт/год.
Праска – 1–2,4 кВт/год.
Пральна машина – 0,8–1,14 кВт/год.
Холодильник двокамерний – 0,77–0,90 кВт/год.
Мікрохвильова піч – 0,7–1,5 кВт/год.
Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт/год.
Телевізор – 0,08-0,14 кВт/год.
Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт/год.
Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт/год.
- побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G;
- клас «А ++» - найбільш енергоощадний;
- «А +», «А», «В», «С», «D», «G» - менш енергощадні;
- придбавши побутову техніку класу «А» або «А+» Ви на 30-50% зменшите споживання електроенергії навіть порівняно з приладами класу «В».
Приклад: холодильники класу «А» споживають в середньому 0,9 кВт▪год на добу, а класу «С» – близько 1,45 кВт▪год. Таким чином, придбавши холодильник класу «А» Ви зменшите споживання електричної енергії на рік на 200 кВт▪год і, як, результат, економія Вашого бюджету.
- встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи зменшується споживання електричної енергії. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше при забезпеченні аналогічної освітленості, тому затрати на придбання енергозберігаючих ламп окупляться менш, ніж за рік;
- встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають і вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії.
- не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;
- не встановлюйте холодильник в місце, де є пряме сонячне проміння;
- не ставте в холодильник гарячу їжу;
- дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні — 18-20 градусів (в приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії);
- розморожуючи холодильник згідно з інструкцією експлуатації економія складе 10-15%;
- контролюйте температурний режим в холодильній камері — чим нижча температура, тим більше електроенергії потрібно для її підтримки.
- при неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.
- на третину заповнений мішок для збору пилу збільшує на 40% витрати електроенергії.
- використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити— заощадить ся 5-10 % електроенергії;
- врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.
- вимикайте світло, коли виходите з приміщення;
- не залишайте електроприлади «в режимі сну».
Приклад:телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт▪год на місяць, музичні центри — в середньому 8 кВт▪год, DVD-плеєри — 4 кВт▪год, комп’ютери — 3,6 кВт▪год.
Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування (« режимі сну») може досягати 350-400 кВт▪год на рік.
- вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях.
- кип'ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент;
- своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло.
- вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;
- бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води.
- використовуйте в побуті крім підвісних та настінних світильників — точкові в «робочих зонах» помешкання;
- точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника.
- використовуйте нічний тариф з 23:00 до 7:00год. для побутових потреб — Ваші витрати на оплату за спожиту в нічний час електроенергію зменшиться на 50%;
Отже радимо брати приклад в населення розвинених Європейських країн, в сім'ю яких ми прагнемо, та активно включатись в корисну у всіх відношеннях справу.
1. Для того, щоб 12 годин щодня протягом року горіла одна лампа потужністю 100 Вт, необхідно спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО2.
2. Закриваючи на ніч вікна шторами, можна зменшити втрати тепла через вікна.
3. Зниження рівня споживання гарячої води на 50 літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.
4. Якісна теплоізоляція в будівництві — це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70% від загальної потреби в теплі.
5. Економити електроенергію можна за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80% спрямованого на неї світла, темно-зелена — лише 15%, чорна — лише 9%.
6. Кран, що протікає, призводить до витрат 7000 літрів води на рік (за умови, що вона крапає повільно). Якщо ж вода біжить тоненькою цівкою, то її втрати становитимуть до 30 000 літрів, на рік.
Потенціал енергозбереження
Інформаційні буклети НКРЕКП за посиланням:https://www.nerc.gov.ua/pro-nkrekp/informacijni-bukleti
Як правило, енергетикам потрібен доступ до лічильника для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж, здійснення заміни приладів обліку, для того, щоб взяти лічильник на повірку, або також для виконання відключення та обмеження споживання. Цими представниками є електромонтери, інспектори або контролери, у яких є допуск до приладів обліку.
Чи можна не допустити представника обленерго до приладів обліку електроенергії?
Відповідно до чинного законодавства, споживач зобов’язаний надавати безперешкодний доступ до лічильника представнику обленерго. В свою чергу, представник компанії повинен пред’явити документ, який засвідчує його особу, місце роботи та наявність у нього допуску до засобів обчислення. Щоб бути впевненими у власній безпеці, у компанії радять перевірити наявність у посвідчення перш, ніж пускати незнайомця у дім.
З якою метою проводять заміну лічильників?
Навіть не зважаючи на акуратне користування і відсутність втручання у роботу, електролічильники з часом виходять з ладу і потребують заміни. Кожен пристрій розрахований на певний період роботи, протягом якого показники спожитої електричної енергії є коректними. Цей період має назву «міжповірочний інтервал», і коли він наближається до завершення, електролічильник необхідно здати на повірку. Окрім того, інколи у споживача або у фахівців компанії виникають підозри, що електроенергія обліковується неправильно. Щоб перевірити ці підозри, сторони можуть ініціювати перевірку і, як наслідок, заміну лічильника.
Як дізнатись який міжповірочний інтервал лічильника електроенергії?
Особливо уважний споживач може знайти дату останньої повірки на пломбі лічильника. З однієї сторони пломби арабськими цифрами вказані дві останні цифри року, а з іншої – римськими вказаний квартал. Проте, компанія самостійно контролює закінчення цих періодів кожного лічильника, тому мешканцям немає причин перейматись, що терміни будуть пропущені.
Як часто відбуваються планові повірки та, як наслідок, заміни засобів обліку?
Частота заміни залежить від типу, конструктивних особливостей лічильника та часу виготовлення:
• Для всіх трифазних індукційних (дискових) лічильників – один раз на чотири роки, однофазних – один раз на вісім років.
• Для простих однофазних та трифазних електронних (статичних) лічильників, що були виготовлені до 01 грудня 2016 року – один раз на шістнадцять років.
• Для електронних (статичних) лічильників, що були виготовлені після 01 грудня 2016 року: однофазних - один раз на 16 або 6 років;
трифазних – один раз на 10 або 6 років.
• Для усіх електронних (статичних) лічильників, що перебувають в експлуатації та проходять повірку після 01 грудня 2016 року – 6 років.
Свідченням того, що лічильник пройшов повірку та обліковує електричну енергію відповідно своєму класу точності, є наявність на лічильнику електроенергії пломб з тавром організації, уповноваженої на проведення повірки та/або пломб з тавром виробника. Пломби встановлені на лічильнику таким чином, щоб унеможливити порушення герметичності корпусу без їх пошкодження.
Чи може мешканець відмовитись від заміни лічильника електроенергії?
Насправді, споживач електроенергії зобов’язаний своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати лічильники на періодичну повірку. Заміна лічильника не є забаганкою, вона проводиться або тоді, коли закінчився міжповірочний інтервал лічильника, або якщо він несправний. Демонтаж та заміну проводить представник компанії у присутності споживача або вповноваженої особи, і споживач зобов’язаний не перешкоджати йому в цьому.
Хто оплачує повірку та ремонт приладів обліку електроенергії?
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) приладі обліку електроенергії здійснюються за рахунок компанії. Непланова заміна та ремонт здійснюється за рахунок того, хто її ініціював.
Чи можна придбати лічильник самостійно?
Лічильник, який мешканець захоче придбати, повинен відповідати рекомендаціям АТ «Прикарпаттяобленерго» щодо допуску в експлуатацію нових лічильників електроенергії, а саме:
Хто відповідає за збереження електролічильника, пломб?
Правил користування електричною енергією для населення відповідальність за збереження приладів обліку, встановлених у приватному будинку, чи на зовнішній стороні приватного будинку, чи у квартирі та пломб на них - несе споживач.
Відповідальність за збереження поквартирних приладів обліку, встановлених на сходових клітках, та пломб на них несе власник будинку або організація, у віданні якої перебуває будинок (ЖЕО, товариства домовласників).
Хто має право проводити роботи із заміни лічильника у помешканні споживача?
Такі роботи може проводити лише представник обленерго або підрядної організації, яка уклала договір із обленерго на такий вид діяльності.
Що робити, якщо лічильник вийшов з ладу?
Якщо лічильник викрали або він перестав працювати як належить, споживачу необхідно звернутися у центр обслуговування клієнтів компанії. Фахівець видасть бланк заяви (з переліком причин звернення споживача). В цій заяві необхідно вибрати із переліку причин проблему, зазначити дату та підписати.
Якщо пошкодження сталось з вини власника лічильника, всі витрати покладаються на власника засобів обліку, а якщо з вини постачальника електроенергії, то за все заплатить постачальник.
За період, коли лічильник не працював або некоректно обліковував спожиту електричну енергію, споживач платитиме по середньому добовому споживанню.
Рекомендації щодо характеристик приладів обліку
Вимоги до ПО
Оновлення лічильників: для чого та що нового?
У 2021 році АТ «Прикарпаттяобленерго» згідно Інвестиційної програми проведе заміну 30 000 лічильників старого взірця на СМАРТ-лічильники, прилади обліку нового покоління. СМАРТ лічильник, або як його ще називають, «розумний лічильник» - це прилад обліку, виготовлений з електронних компонентів та немає механічних рухомих частин. Вони вирізняються серед звичайних лічильників більшою функціональністю, адже не лише вираховують кількість спожитої електроенергії, а й оснащені додатковими корисними функціями. Клієнтам ці лічильники допоможуть планувати та управляти своїм споживанням та витратами.
Наразі заміна лічильників відповідно до Інвестиційної програми проводиться у районах Івано-Франківської області представниками підрядних організацій, а саме:
Тому, коли до вас завітає представник компанії, але без спецодягу підприємства, не варто хвилюватися, а попросіть, щоб він показав документ, який посвідчує його особу та підрядну організацію, яку він представляє.
Які ще питання можуть виникати у клієнтів при заміні приладів обліку, у відповідях фахівців компанії.
Заміна лічильників проводиться з метою забезпечення коректного обліку спожитої електричної енергії, що в свою чергу забезпечує правильність розрахунків між споживачем та постачальником е/е. Заміна звичайних лічильників на «інтелектуальні» допоможе обленерго будувати сучасну інфраструктуру на території області, адже такі лічильники функціональніші та надійніші.
Відповідно до Інвестиційної програми замінюють прості індукційні або електронні лічильники на лічильники з можливістю автоматичної передачі даних та обліку за диференційованими періодами часу (день/ніч). Щороку компанія аналізує регіони області, стан приладів облік у мешканців району та визначає куди спрямовувати кошти Інвестиційної програми на встановлення таких лічильників. У 2021 році планується встановити 30 тисяч таких лічильників і поступово енергетики планують модернізувати усі прилади обліку області.
Також, замінити звичайний лічильник на «розумний» фахівці компанії можуть за ініціативою клієнта за його заявою. Така заміна здійснюється за кошт клієнта та за умови, що клієнт придбає лічильник, який відповідатиме вимогам обленерго.
Прилади обліку, які встановлюють відповідно до Інвестиційної програми, є повіреними, сертифікованими, відповідно до чинного законодавства та нормативно-технічних критерій, що діють на території України. Вони вирізняються серед звичайних лічильників більшою функціональністю, адже не лише вираховують кількість спожитої електроенергії, а також можуть мати наступні функції:
Допуск до електроустановки споживача (до заміни лічильника в тому числі) представників оператор системи розподілу (ОСР) регулюється та регламентується на законодавчому рівні. Відповідальність за недопуск представників енергокомпанії до електроустановки, споживач несе відповідно до чинного законодавства. Недопуск представника оператора системи розподілу до лічильника є порушенням нормативних документів. У випадку недопуску споживачем представників оператора системи розподілу до лічильника, ОСР у встановленому порядку, згідно чинного законодавства, має право припинити постачання електричної енергії споживачу.
Якщо у споживача з’явились сумніви щодо правильності роботи засобу обліку та є вагомі підстави так вважати, слід звернутися з заявою у Центр обслуговування клієнтів або через Персональний кабінет. Після подання заяви представник АТ «Прикарпаттяобленерго» проведе технічну перевірку правильності обліку електроенергії. Слід зазначити, що у разі виходу з ладу СМАТ-лічильника, він не накручує додаткову електроенергію, лічильник просто зупиняється (гасне табло).
6. Хто оплачує заміну лічильника?
Відповідно до нормативних документів, заміна лічильника здійснюються за рахунок замовника або сторони ініціатора, якщо інше не встановлено законом. Якщо лічильник клієнта замінюють відповідно до Інвестиційної програми компанії на поточний рік, усі витрати на становлення «розумного» лічильника бере на себе ОСР. Якщо заміну ініціює клієнт – він і оплачує послугу.
Перед проведенням заміни електролічильника представники АТ «Прикарпаттяобленерго» обов’язково попереджують за допомогою засобів телекомунікації споживачів або балансоутримувача, та узгоджують час та дату заміни.
Лише у випадку, якщо цей лічильник є власністю споживача і споживач може це підтвердити відповідними документами та якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами.
Смарт-лічильники надають можливість економити гроші без зміни енергоспоживання за рахунок переходу на зонний облік. “Розумний лічильник” може рахувати спожиту з 23:00 до 7:00 електроенергію за тарифом, меншим на 50%. Тож якщо вмикати потужні електроприлади в цей час, наприклад, бойлер або електродуховку, можна відчутно зменшити рахунок.
Послугу переходу можна замовити у Центрі обслуговування клієнтів, написавши відповідну заяву, попередньо зрозумівши чи Ваш лічильник оснащений такою функцію. Також цю послугу можна отримати дистанційно. Щоб замовити послугу, клієнту достатньо перейти на сайт компанії www.oe.if.ua і натиснути на кнопку «Замовити розподільчу послугу», яка знаходиться внизу інтерактивного зображення стартової сторінки сайту. Кнопка переадресує на коротку анкету, в якій необхідно вказати номер особового рахунку, прізвище власника рахунку та актуальний номер телефону для зворотного зв’язку. Заповнивши форму, слід натиснути кнопку «Продовжити» та обрати послугу.
Варто звернути увагу, що не тільки встановлення лічильника гарантує зменшення рахунку за світло. Щоб економія була більш відчутною, слід використовувати енергоємні прилади переважно у заявлені години. У сучасному будинку такими приладами є пральні машини, бойлери, електрокотли тощо. Саме їх варто використовувати у нічний час. Для впевненості у результаті можна встановити електромеханічні таймери, які вимикатимуть вибрані прилади на день і вмикатимуть їх у ночі.
Що означає нетривала відсутність електроенергії вранці?
В АТ «Прикарпаттяобленерго» пояснюють, що такі короткочасні знеструмлення – це оперативне перемикання на іншу лінію для зміни схеми електропостачання споживачів. Відчутними вони стають тоді, коли перемикання відбуваються на класах напруги 110-35-10-6 кВ, бо як правило, від таких підстанції живляться цілі райони. Враховуючи специфіку розподілу електричної енергії в області, провести таке перемикання без знеструмлення клієнтів неможливо. Великі підстанції на території Прикарпаття живляться електроенергією від двох джерел: Об’єднаної енергетичної системи України та Бурштинського енергоострову. Напруги, які подають ці джерела, не синхронізовані між собою, тому перемикання між ними без знеструмлення споживачів могли б потягти за собою пошкодження обладнання та збоїв в електропостачанні.
Для чого проводять такі перемикання?
Найчастіше короткотривалі вимкнення – це підготовка до планових ремонтів. Їх проводять, щоб мінімізувати кількість клієнтів, яких необхідно знеструмити для ремонту або усунення дефектів на лінії. Якщо лінію можливо перезаживити, то клієнтів перемикають на іншу лінію і проводять ремонтні роботи, а якщо перезаживити немає можливості – складають графіки планових робіт і відповідно до них знеструмлюють споживачів.
Інколи також ці перемикання є реакцією на аварійні ситуації. Коли на лінії стаються обриви чи інші аварії, клієнтів якомога швидше намагаються підключити до іншого джерела електроенергії та відновити електропостачання. Відповідно, коли ремонт завершується, клієнтів повертають на їхню лінію.
Завдяки цим заходам суттєво мінімізується загроза аварійних вимкнень, пришвидшується час їх ліквідації не, покращується якість електропостачання.
Чи шкодять такі перемикання електрообладнанню?
Самі по собі перемикання ніяк не впливають на роботу побутових приладів. Короткочасні вимкнення та увімкнення електроенергії не є загрозливими для побутових приладів за умови, якщо електрообладнання у оселях облаштоване з дотриманням Правил облаштування електроустановок, а також якщо електроприлади без дефектів та поломок. Сучасне електрообладнання розраховане на короткочасні знеструмлення.
Як часто проводять переминання з лінії на лінію?
Як правило короткочасні перемикання проводять за необхідності, при виявленні дефектів на лінії чи необхідності провести ремонт. Визначити закономірність в такому випадку неможливо.
В який час проводять перемикання?
Перемикання проводять, як правило, в нічний час доби, з 3:00 години ночі до 5:00 години ранку, щоб не створювати додаткові незручності для клієнтів. Більшість клієнтів у цей час не використовують електроенергію, тому вони проходять майже непомітно.
Що робити, якщо вимкнення тривають більше, ніж кілька хвилин, або ж відбуваються в інший час?
Якщо ж вимкнення стаються в інший час, або якщо тривають довше ніж кілька хвилин, енергетики радять звертатися в кол-центрі компанії – 0 800 50 40 20, (0342) 59 40 20 (цілодобово).
Технічні вимоги до підключення генеруючих установок споживача у власних електричних мережах
На виконання пункту 2 постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу» АТ «Прикарпаттяобленерго» оприлюднює технічні вимоги для встановлення генеруючої установки споживачем, визначені главою 4.12 розділу IV Кодексу систем розподілу.
1) з можливістю відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР – генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує величину, визначену законом;
2) без можливості відпуску електричної енергії, виробленої такою генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР.
Встановлення та приєднання (підключення) генеруючої установки споживачем повинно здійснюватися у внутрішніх електричних мережах споживача після межі балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін.
Приєднання (підключення) генеруючої установки споживачем у власних електричних мережах здійснюється без отримання/надання послуги з приєднання.
Про факт встановлення та приєднання (підключення) генеруючої установки у власних електричних мережах і виконання технічних вимог споживач письмово повідомляє ОСР шляхом направлення заяви про встановлення генеруючої установки (заява може бути надана через персональний кабінет), форма якої наведена в Додатку 1 до даних технічних вимог.
1. Забезпечити улаштування технічних засобів (смартметр, пристрій для обмеження генерації тощо) та/або проведення відповідного налаштування протиаварійної автоматики для недопущення видачі в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, виробленої генеруючою установкою.
2. Провести випробування, щодо перевірки факту унеможливлення подачі електричної енергії, виробленої генеруючою установкою, в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів.
3. Виконати налаштування параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами.
1. Забезпечити величину встановленої потужності генеруючих установок у точці розподілу яка не перевищує потужність, дозволену до споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, у цій точці розподілу.
2. Улаштувати технічні засоби та/або провести відповідні налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та для унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги;
3. Улаштувати технічні засоби для недопущення відпуску в електричну мережу ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР електричної енергії, параметри напруги якої не відповідають визначеним державними стандартами;
4. Забезпечити місця для опломбування встановлених на виконанням технічних вимог технічних засобів захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю;
5. Для комерційного обліку електричної енергії передбачити встановлення засобів вимірювальної техніки (лічильник вибирається з переліку рекомендованих АТ “Прикарпаттяобленерго”), які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ), Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам.
6. Виконати налаштування параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами;
7. Провести випробування в необхідному обсязі електрообладнання, пристроїв захисту та автоматики, контрольно-вимірювальних приладів і сигналізації.
8. Оформити та надати ОСР однолінійну схему приєднання (підключення) генеруючої установки з використанням мережевого інвертора.
У відповідності до пункту 3 постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу»:
3. Користувачі систем розподілу, які встановили генеруючі установки, протягом року з дня набрання чинності цією постановою мають привести власні генеруючі установки у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених главою 4.12 розділу IV Кодексу систем розподілу та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення генеруючої установки.
У відповідності до пункту 4 постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу»:
4. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
На виконання пункту 2 постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу» АТ «Прикарпаттяобленерго» оприлюднює технічні вимоги для встановлення УЗЕ споживачем, визначені главою 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу.
Виробник електричної енергії має право встановити УЗЕ на напрузі приєднання власних електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії або комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, за умови відбору електричної енергії УЗЕ виключно від генеруючих установок виробника, якщо в будь-який момент у часі сумарна потужність, з якою здійснюється відпуск електричної енергії з мереж виробника в ОЕС України, не перевищує встановлену потужність генеруючих установок такого виробника.
У разі встановлення УЗЕ виробниками електричної енергії, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, такий виробник має забезпечити наявність окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснено як до, так і з УЗЕ відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
Споживач має право встановити УЗЕ на напрузі приєднання власних струмоприймачів, що не перевищує 20 кВ, якщо:
у будь-який період часу не здійснює відпуск раніше збереженої в УЗЕ в ОЕС України або в мережі інших суб'єктів господарювання;
у будь-який період часу потужність споживання електричної енергії (у тому числі відбір електричної енергії УЗЕ з мереж ОСР або суб'єкта господарювання) не перевищує договірної потужності споживання цього споживача за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Особливості використання УЗЕ споживача визначаються у договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що укладається відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Встановлення та приєднання (підключення) УЗЕ Користувачем повинно здійснюватися після межі балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін.
Приєднання (підключення) УЗЕ Користувачем у власних електричних мережах здійснюється без отримання/надання послуги з приєднання.
Про факт встановлення та приєднання (підключення) УЗЕ у власних електричних мережах і виконання технічних вимог Користувач письмово повідомляє ОСР шляхом направлення заяви про встановлення УЗЕ, форма якої наведена у додатку 12 до Кодексу систем розподілу (КСР). У разі встановлення УЗЕ виробником електричної енергії до відповідної заяви виробником також додається однолінійна схема приєднання (підключення) УЗЕ.
Для приєднання (підключення) УЗЕ Користувач забезпечує виконання таких технічних вимог:
у разі приєднання (підключення) УЗЕ споживачем:
виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах визначених державними стандартами,
улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для недопущення відпуску в електричну мережу ОСР або мережі інших суб'єктів господарювання раніше збереженої в УЗЕ енергії,
забезпечення комерційного обліку електричної енергії відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку;
у разі приєднання (підключення) УЗЕ виробником:
виконання налаштувань параметрів обладнання (інвертора) в межах, визначених державними стандартами,
улаштування технічних засобів та/або проведення відповідного налаштування обладнання (інвертора) для забезпечення автоматичного відключення УЗЕ і генеруючої електроустановки від електричної мережі ОСП, ОСР та їх користувачів, ОМСР у разі раптового зникнення в ній напруги та унеможливлення подачі напруги в електричну мережу у разі відсутності в ній напруги,
улаштування технічних засобів для недопущення відпуску в електричну мережу ОСР електричної енергії, параметри якості якої не відповідають визначеним державними стандартами,
забезпечення окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснено як до, так і з УЗЕ відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
Технічні засоби захисту, блокувань, захисної автоматики, контролю, встановлені Користувачем на виконання технічних вимог, визначених у пункті 4.13.2 глави КСР, мають бути опломбовані ОСР в установленому законодавством порядку.
Користувач повинен забезпечувати доступ представників ОСР для здійснення обстеження УЗЕ щодо відповідності її встановлення вимогам КСР та перевірки впливу на показники якості електричної енергії.
У відповідності до пункту 3 постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу»:
3. Користувачі систем розподілу, які встановили установку зберігання енергії, протягом року з дня набрання чинності цією постановою мають привести власні установки зберігання енергії у відповідність до вимог Кодексу систем розподілу шляхом виконання технічних вимог, передбачених главою 4.13 розділу IV Кодексу систем розподілу та направлення оператору системи розподілу заяви на встановлення установки зберігання енергії.
У відповідності до пункту 4 постанови НКРЕКП №1369 від 01.11.2022 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу»:
4. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Що таке договірна потужність ?
Дозволена (договірна) потужність — максимальна величина потужності, дозволена до використання в будь-який час (одномоментно) за кожним об’єктом споживача. По суті, це сумарна кількість потужності усіх електроприладів клієнта, які використовуються одночасно.
Дозволена до використання потужність встановлена проектною документацією (технічними умовами), згідно з якою відбувалося приєднання до мереж, залежно від того, у які роки відбувалося підключення клієнтів до електромережі.
Споживачам, які підключались до 01.06.2004 встановлено значення дозволеної потужності не менше 3 кВт, а споживачам, які підключені після 01.06.2004 - значення дозволеної потужності не менше 5 кВт. Це граничні величини дозволеної потужності дозволені споживачу до використання, які при потребі можуть бути збільшені за рахунок виконання послуг з приєднання. Детальніше про процедуру приєднання можна дізнатися на сайті компанії www.oe.if.ua
Перевищувати цей ліміт не можна, оскільки перевищення договірної потужності спотворює параметри якості електричної енергії в мережі для інших споживачів, або простіше кажучи — виникає «низька напруга».
Це можна зробити, звернувшись в Центр обслуговування клієнтів. Адресу Центрів обслуговування можна знайти на сайті компанії: Меню → Контакти → Філії.
5. Який порядок збільшення дозволеної потужності квартир по багатоквартирних житлових будинках де проведено реконструкцію внутрішньо-будинкових мереж і є проектно-технічна документація?
За наявності проектно-технічної документації, що підтверджує більше значення потужності, ніж у повідомленні про узгодження потужності, споживачу необхідно звернутись до управителя (балансоутримувача) будинку для підтвердження пропускної спроможності (потужності) внутрішньобудинкових електричних мереж.
Управитель (балансоутримувач) повинен перевірити проектно-технічну документацію, виконання технічних умов наявність договорів з більшим значенням потужності.
Управитель (балансоутримувач) повинен підтвердити значення даної потужності «Актом узгодження пропускної спроможності зовнішніх та внутрішніх електричних мереж з АТ» (далі Акт), заповнивши дані в стовбці № 3 Акту.
Після цього представник АТ перевірить внутрішньо-будинкові мережі та, за результатами опрацювання Акту, прийме рішення щодо корекції дозволеної потужності. У разі погодження Акту компанія укладає договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з збільшеною потужністю.
6. Який порядок збільшення дозволеної потужності по окремих квартирах, якщо реконструкція електричних мереж будинку не проводилась?
1) Управитель (балансоутримувач) відповідним листом доручає споживачу виступати стороною договору про приєднання (при неодхідності збільшити потужність по двох і більше квартирах) та зазначає перелік вимог, які АТ «Прикарпаттяобленерго» (далі - АТ) має передбачити в даному договорі, а саме:
- обов’язки споживача розробити і погодити проєкт змін у внутрішньобудинкових електричних мережах в управителя (балансоутримувача) будинку;
- умову укладення споживачем договору з розподілу електричної енергії та підключення з збільшеною потужністю після підтвердження від балансоутримувача виконання споживачем ТУ в частині реконструкції внутрішньобудинкових електричних мереж.
2) Споживач звертається в центр обслуговування клієнтів АТ (адреси розміщені на сайті https://oe.if.ua/) за укладенням договору з приєднання на збільшення дозволеної потужності;
3) АТ готує договір з приєднання та ТУ, в яких передбачає вимоги управителя (балансоутримувача) обумовлені пунктом 1;
4) Споживач виконує умови договору про приєднання, серед яких обов’язковим є виконання заходів з влаштування внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного житлового будинку;
5) Після виконання договору про приєднання споживач отримує:
- від АТ повідомлення про надання послуги з приєднання щодо виконання ТУ в мережах зовнішнього електропостачання;
- від управителя (балансоутримувача) будинку повідомлення про надання послуги з приєднання щодо виконання ТУ в частині влаштування внутрішньобудинкових електричних мереж.
6) Споживач звертається в центр обслуговування клієнтів АТ (адреси розміщені на сайті https://oe.if.ua/) для внесення змін в Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та підключення з новою потужністю.
7. Як діяти, якщо лічильник запрограмовано на потужність меншу за ту величину, яка вказана у повідомленні про узгодження потужності?
1) Споживач звертається в ЦОК (адреси розміщені на сайті https://oe.if.ua/) для написання заяви про перепрограмування лічильника, до якої необхідно долучити скан-копію Договору або повідомлення в якому зазначена величина потужності більша за величину, на яку запрограмований лічильний.
2) АТ перевіряє достовірність отриманих документів, та здійснює заходи на перепрограмування лічильника.
8. Чи є можливість отримати дані про дозволену потужність по своєму об’єкту в персональному кабінеті?
- Для отримання даних про дозволену потужність об’єкта клієнтам необхідно зайти на інтернет-сайт АТ https://oe.if.ua/ і у вкладці «Замовлення послуги» ввести свої дані (особовий рахунок, прізвище та номер телефону), вибрати послугу «Отримати паспорт точки розподілу».
9. Чи можливий перерозподіл потужності між квартирами в одному будинку, тобто чи можливо за згодою власників передати потужність від однієї квартири до іншої, і які заходи для цього необхідно виконати?
Перерозподіл потужності між квартирами в одному будинку можливий за умови:
При виконання вище перелічених умов необхідно звернутися до центру обслуговування клієнтів та надати:
10. Як підтвердити (перевірити) потужність об’єкта, якщо проектна документація по житлових будинках не передавалась ОСББ від ЖЕО (попередніх балансоутримувачів) або втрачена?
- ОСББ спершу звертається до попередніх балансоутримувачів з вимогою про надання проектно-технічної документації по житловому будинку, який перейшов на його баланс;
- У випадку ненадання чи втрати проектно-технічної документації ОСББ необхідно звернутися до спеціалізованої організації для виготовлення нової проектно-технічної документації, яка обов’язково погоджується АТ.
11. Які дії необхідно виконати по житлових будинках де ліфтові установки не мають достатнього рівня потужності, передбаченого ДБН?
Потужність для ліфтових установок багатоквартирних житлових будинків на момент підключення будинків була рохрахована згідно будівельних норм і не могла бути меншою від рівня передбаченого нормами.
Для узгодження величини потужності ліфтових установок балансоутримувачу (управителю) житлового будинку необхідно надати в компанію проектно-технічну документацію у відповідності до, якої здійснювалося підключення будинку.
У випадку відсутності проектно-технічної документації балансоутримувач (управитель) повинен надати АТ розрахунок потужності ліфтових установок, виконаний спеціалізованою (проектною) організацією .
Корисні посилання на веб-сторінки контролюючих та інших державних органів
До уваги балансоутримувача (управителя) багатоквартирного житлового будинку
Згідно вимог Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.03.2021 № 475, АТ «Прикарпаттяобленерго» (далі – АТ) зобов’язане узгодити дозволену потужність з побутовими споживачами. З огляду на це, АТ проаналізувало дати підключення багатоквартирних житлових будинків, визначило дозволену потужність квартир згідно будівельних норм, які діяли на дату підключення будинку та доводить дозволену потужність побутовим споживачам відповідним Повідомленням погодження дозволеної (договірної) потужності (далі – Повідомлення). Таким чином, споживачам, які підключались до 01.06.2004 встановлено значення дозволеної потужності не менше 3 кВт, а споживачам, які підключені після 01.06.2004 - значення дозволеної потужності не менше 5 кВт.
У випадку проведення реконструкції житлового будинку з моменту його підключення, яка призвела до перебудови внутрішньобудинкових електричних мереж та збільшення потужності струмоприймачів багатоквартирного будинку, Вам необхідно підтвердити пропускну спроможність (потужність) внутрішньобудинкових електричних мереж, заповнивши відповідний Акт узгодження пропускної спроможності зовнішніх та внутрішніх електричних мереж (далі - Акт), який додається. Для цього Вам необхідно заповнити графи 1 і 3 Акту, вказавши значення потужності житлових та нежитлових приміщень, технічних цілей будинку у відповідності до погодженої проектно-технічної документації, згідно якої була проведена реконструкція електричних мереж житлового будинку.
Акт оформляється окремо на кожен будинок, в двох примірниках, по одному для кожної сторони та направляється разом з копією проектно-технічної документації для погодження та підписання з сторони АТ в центр обслуговування клієнтів за адресами, розміщеними на сайті Меню → Контакти → Філії. Представниками АТ буде проведене обстеження внутрішньобудинкових електричних мереж на предмет відповідності їх проектно-технічній документації. В разі відсутності невідповідностей Акт підписується з сторони АТ «Прикарпаттяобленерго» та вносяться зміни в частині корекції дозволеної потужності відповідно до Акту.
У випадку не оформлення Акту або неподання разом з Актом проектно-технічної документації, на підставі, якої проведена реконструкція електричних мереж будинку, Акт з сторони АТ «Прикарпаттяобленерго» не розглядається, а величина дозволеної потужності по споживачах багатоквартирного будинку залишається без змін, з урахуванням вимог будівельних норм, які діяли на момент підключення житлового будинку.
Разом з тим, рекомендуємо Вам провести аналіз даних щодо потужності струмоприймачів загальнобудинкових потреб, узгоджених договором, на їх відповідність вимогам, діючим на час підключення будівельним нормам або проектно-технічній документації. У разі виявлення невідповідностей пропонуємо надати АТ розрахунок дозволеної потужності ліфтових установок, потужності коридорного освітлення та інших технічних цілей (насосів, тощо), виконаний спеціалізованою організацією у відповідності до будівельних норм, що діяли на момент підключення житлового будинку та документи, що підтверджують рік вводу будинку в експлуатацію.
Рекомендації щодо характеристик приладів обліку
Вимоги до ПО
Технічні рекомендації по улаштуванню ЛУЗОД та АСКОЕ
Типові технічні рекомендації щодо влаштування вузлів комерційного обліку електричної енергії
Проєкти договорів з надання послуг по влаштуванню комерційного обліку
Типові протоколи параметризації
Типові протоколи параметризації